5. června 2019 11:30, aktualizováno  12:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Maláčová se Schillerovou se nedohodly, z čeho zaplatí za sociální služby. V ohrožení je 10 tisíc pracovníků

Ministryně Maláčová na mimořádné schůzi sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně Maláčová na mimořádné schůzi sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se nedohodly, z čeho zaplatí krajům za sociální služby. Kraje požadují dvě miliardy korun. Maláčová chce z rozpočtové rezervy 1,5 miliardy korun, což je podle ní polovina celkové rezervy. Novinářům ve středu řekla, že Schillerová s tím nesouhlasí. Maláčová přesto uvolnění peněz navrhne v pondělí vládě. Hrozí totiž podle ní kolaps sociálních služeb.

„Jinak lze peníze poslat z mandatorních výdajů, to ale povede k prohloubení rozpočtového schodku,“ uvedla Maláčová. Dodala, že v ohrožení je 10 000 pracovníků sociálních služeb.

Zbytek do požadovaných dvou miliard chce Maláčová pokrýt půl miliardou z evropských fondů. Ministerstvo práce dál pošle ze svých úspor 200 milionů pro obce na sociální práci, 81 milionů na služby pro autisty a pacienty s roztroušenou sklerózou a 165 milionů na ohrožené děti. V zákoně o státním rozpočtu na rok 2019 byla v kapitole Všeobecná pokladní správa schválena vládní rozpočtová rezerva 4,8 miliardy korun.

Pošle stát peníze do poloviny června?

„Už se tři měsíce s dofinancováním sociálních služeb točíme v kruhu, mne to velmi mrzí, nechápu, proč náš koaliční partner odmítá pomoci těm nejpotřebnějším. Mrzí mne to s ohledem na fakt, že když se hledaly peníze pro kraje na silnice, našlo se řešení během několika dnů,“ uvedla Maláčová na adresu koaličního partnera. Podotkla, že Schillerová ji loni při skládání letošního rozpočtu slíbila, že další prostředky pošle.

O výši a způsobu uhrazení nároků krajů má vláda informovat podle rozhodnutí sněmovny z minulého týdne dolní parlamentní komoru v pátek. V úterý Maláčová ve sněmovně řekla, že kraje by mohly dostat peníze na dofinancování sociálních služeb 5. srpna, když patřičný návrh schválí vláda 10., nejpozději 17. června.

Podle opozice by stát měl peníze poslat krajům k dalšímu přerozdělení nejpozději do poloviny června, jinak počátkem září hrozí kolaps sociálních služeb. Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy. Vláda ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma nepočítala.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.