29. května 2019 16:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Peníze na sociální služby najde vláda během několika dní, tvrdí Maláčová

Ministryně Maláčová na mimořádné schůzi sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně Maláčová na mimořádné schůzi sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Chybějící dvě miliardy korun na financování sociálních služeb najde vláda, a to během několika dnů. Poslancům to ve středu řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Neuvedla, z jakých zdrojů mají být peníze vyčleněny. Maláčová o tom jedná s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

„Dofinancování je třeba řešit na úrovni celé vlády. Doufám, že v řádu několika dnů se nám podaří společně najít řešení,“ slíbila Maláčová. Podle opozice by stát měl peníze poslat krajům k dalšímu přerozdělení nejpozději do poloviny června, jinak počátkem září hrozí kolaps sociálních služeb.

Maláčová potvrdila, že kdyby se peníze nenašly, muselo by být propuštěno 10.000 zaměstnanců sociálních služeb, tedy polovina. „Musíme ty dvě miliardy najít, aby nehrozil personální exodus,“ uvedla ministryně.

Výborný: Problém se přehazoval jako při ping-pongu

K požadavku na předložení novely o sociálních službách, která by měla pomoci jejich financování stabilizovat, Maláčová uvedla, že 10. června představí její východiska. Poté chce o podobě novely jednat se zástupci krajů, obcí a poskytovatelů sociálních služeb včetně odborářů.

Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce, dotace pak rozdělují. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy korun. Vláda ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma nepočítala.

Sněmovna jednala o situaci v sociálních službách už koncem března. Požádala tehdy vládu, aby o doplacení jednala. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že Maláčová a Schillerová se nebyly zatím schopny domluvit a problém si přehazovaly jak při ping-pongu. „Nelze postupovat dál tímto způsobem. Mluvíme o milionu klientů a jejich rodinných příslušnících i o tisících pracovníků v sociálních službách,“ uvedl. Šéf ODS Petr Fiala označil středeční mimořádnou schůzi za formu nátlaku na kabinet.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.