Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malé pohřební služby nemají brigádníky, někdy rakev musí nést sami pozůstalí

Česko

  12:06
OSTRAVA - Malé pohřební služby v České republice se potýkají s velkým nedostatkem brigádníků. Nemají například nosiče rakví. Shánět si je pak musí samotní pozůstalí, nejčastěji v řadách pozvaných smutečních hostů. Řekl to předseda spolku Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislav Kopal. Problémy s personálem mají i restaurace při pohřebních hostinách. Vznikají tak situace, kdy truchlící pozůstalý nese při pohřbu rakev a pak ještě obsluhuje při karu.
Pohřeb. ilustrační snímek

Pohřeb. ilustrační snímek foto: Petr EretMAFRA

„Tento problém vnímáme už delší dobu. Je to ale záležitost malých pohřebních služeb, kde je majitel a například jen jeden zaměstnanec. Velké pohřební služby by si něco takového nikdy nedovolily. U nich je to spíš naopak, že pozůstalí žádají, aby syn či vnuk mohl rakev nést. Jim vždy vyhovíme, ale naše lidi tam stejně pro jistotu pošleme,“ řekl Kopal.

Počet úmrtí spojených s covidem-19 ve světě přesáhl čtyři miliony, uvedla agentura Reuters

Podle něj by u každého pohřbu do země mělo být pět pracovníků pohřební služby. „Jeden pohřeb řídí, čtyři nesou rakev,“ uvedl. A to je ale u malých firem bez vlastních zaměstnanců problém. „Tito lidé se na brigádu špatně hledají. Potřebujete je na hodinu. Oni tím ale stráví tři hodiny. Musí někam dojet, obléknout se a pak zase cestovat domů. Za to dostanou třeba 200 korun,“ vysvětlil. Dodal, že kvalitní pohřební služba by si s tím ale měla umět poradit. „Služby o dvou lidech to pak lepí brigádníky,“ doplnil.

Podle něj ale svou roli v těchto případech hrají i peníze. „Sehnat spolehlivého brigádníka, třeba zdravého důchodce, který ještě něco unese, není snadné. Pak mu musíte koupit oblek, košili a boty. To se malým pohřebním službám často nechce,“ řekl Kopal. Pro ně je podle něj jednodušší hledání nosičů rakve přehodit na příbuzné nebožtíka. A navíc pak mohou argumentovat tím, že jsou levnější. „A pohřebnictví je hodně konkurenční prostředí. Oni jsou pak levní, protože neúčtují nosiče a obtěžují tím organizátoru pohřbu. Je to taková špinavá konkurence,“ doplnil.

Ani po roce nejsou pohřbení. Stovky newyorských nebožtíků z první vlny covidu stále leží v kamionech

Zajištění takových lidí na pohřby by se podle něj vůbec nemělo týkat pozůstalých. A to i v restauracích. „Situace je ale opravdu zoufalá. Spolupracujeme však jen s podniky, které dokážou personál zajistit. I když chápu, že v případě restaurací je to složitější. Jim hodně lidí během epidemie odešlo do jiných oborů,“ řekl Kopal.

Dodal, že v jejich sdružení takové pohřební služby jsou. „Máme ve sdružení takové členy. Snažíme se na ně působit, aby nám nedělali ostudu,“ řekl. Jiná situace podle něj je na vesnicích, kde taková pohřební služba udělá za měsíc sedm pohřbů. „Jsou ale i větší firmy, které ve dvou či třech zaměstnancích dělají velké množství obřadů,“ dodal.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat