4. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tuhá bitva o post senátora. Střetne se Hilšer s populárním bojovníkem proti korupci Michálkem?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 43Diskuse
Marek Hilšer s manželkou Monikou ve volebním štábu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Hilšer s manželkou Monikou ve volebním štábu. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Lékař a neúspěšný prezidentský kandidát Marek Hilšer už ví, kde bude kandidovat do Senátu. O křeslo v horní komoře Parlamentu se chce ucházet v Praze 2. Tam momentálně dokončuje svůj mandát mezi lidmi oblíbený ekonom a bojovník proti korupci Libor Michálek, který je rozhodnutý senátorský post obhajovat. Zdali to bude ve stejném obvodu, zatím právě i kvůli Hilšerovi zvažuje.

Marek Hilšer si senátní obvod číslo 26, který zahrnuje převážně Vinohrady a Žižkov, zvolil dle svých slov proto, že k němu má blízko. Více než deset let působí na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, která se vyskytuje nedaleko druhé pražské části.

„Mám k tomu obvodu skoro větší vztah než k místu, kde bydlím. Už jako student jsem tu organizoval akce, které měly vytvořit vztah k oblasti Karlova, Albertova a Praze 2. Myslím, že senátor by měl mít k obvodu vztah, znát ho trochu a mít blízko k lidem a já to takto vnímám,“ řekl pro Lidovky.cz.

Lékař, který v lednových prezidentských volbách dokázal na svou stranu i bez většího finančního kapitálu získat přes 450 tisíc voličů, ale nebude mít cestu do horní komory Parlamentu snadnou.

Současným senátorem za Prahu 2 je ekonom Libor Michálek, který proslul svým dlouhodobým bojem proti korupci. Díky této činnosti se stal oblíbený u veřejnosti. Michálek před šesti lety uspěl ve volbách jako společný kandidát Pirátů, Strany zelených a KDU-ČSL. Za sebou nechal sněmovnou ostříleného sociálního demokrata Stanislava Křečka či tehdejší starostku Prahy 3 Milenu Kozumplíkovou (ODS).

Marek Hilšer
Libor Michálek oznámil korupci a za to skončil v pozici ředitele Státního fondu pro životní prostředí.

Svůj mandát by Michálek letos rád obhajoval. Zatím ale netuší, zdali tak učiní znovu ve zmiňovaném obvodě. Podle informací serveru Lidovky.cz se stále rozhoduje i kvůli Hilšerově kandidatuře. Oba muži zastávají podobné názory a těží z výrazné podpory Pirátské strany. 

“Ať rozhodnou voliči“

„Komentáře zatím považuji za předčasné, neboť pan Hilšer zatím ani nepožádal o podporu Piráty, jak avizoval,“ sdělil současný senátor serveru Lidovky.cz.

Podle Hilšerových slov se oba kandidáti před časem sešli, aby situaci spolu probrali. „Je to z lidského hlediska nepříjemné, ale co se dá dělat. Je tu jeden kandidát, druhý kandidát, ať si rozhodnou voliči, kdo je v tomto ohledu lepší,“ uvedl lékař s tím, že z možného tříštění hlasů nemá obavy.

V současnosti Hilšer vyjednává podporu s několika různými stranami. Domnívá se, že by se měl dohodnout se čtyřmi.

O senátorské křeslo se letos chtějí ucházet i další neúspěšní prezidentští kandidáti. Bývalý diplomat Pavel Fischer chce usilovat o místo v horní komoře jako nezávislý v Praze 12. Někdejší dlouholetý šéf Akademie věd Jiří Drahoš by měl kandidovat v Praze 4. Senátoři se letos budou volit celkem ve čtyřech pražských obvodech, tím posledním je Praha 8.

  • 43Diskuse


Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky