Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tuhá bitva o post senátora. Střetne se Hilšer s populárním bojovníkem proti korupci Michálkem?

Česko

  6:00
PRAHA - Lékař a neúspěšný prezidentský kandidát Marek Hilšer už ví, kde bude kandidovat do Senátu. O křeslo v horní komoře Parlamentu se chce ucházet v Praze 2. Tam momentálně dokončuje svůj mandát mezi lidmi oblíbený ekonom a bojovník proti korupci Libor Michálek, který je rozhodnutý senátorský post obhajovat. Zdali to bude ve stejném obvodu, zatím právě i kvůli Hilšerovi zvažuje.

Marek Hilšer s manželkou Monikou ve volebním štábu. foto: Yan Renelt, MAFRA

Marek Hilšer si senátní obvod číslo 26, který zahrnuje převážně Vinohrady a Žižkov, zvolil dle svých slov proto, že k němu má blízko. Více než deset let působí na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, která se vyskytuje nedaleko druhé pražské části.

Hilšer bude na podzim kandidovat do Senátu, ozvalo se mu prý více politických stran

„Mám k tomu obvodu skoro větší vztah než k místu, kde bydlím. Už jako student jsem tu organizoval akce, které měly vytvořit vztah k oblasti Karlova, Albertova a Praze 2. Myslím, že senátor by měl mít k obvodu vztah, znát ho trochu a mít blízko k lidem a já to takto vnímám,“ řekl pro Lidovky.cz.

Lékař, který v lednových prezidentských volbách dokázal na svou stranu i bez většího finančního kapitálu získat přes 450 tisíc voličů, ale nebude mít cestu do horní komory Parlamentu snadnou.

Současným senátorem za Prahu 2 je ekonom Libor Michálek, který proslul svým dlouhodobým bojem proti korupci. Díky této činnosti se stal oblíbený u veřejnosti. Michálek před šesti lety uspěl ve volbách jako společný kandidát Pirátů, Strany zelených a KDU-ČSL. Za sebou nechal sněmovnou ostříleného sociálního demokrata Stanislava Křečka či tehdejší starostku Prahy 3 Milenu Kozumplíkovou (ODS).

Marek Hilšer
Libor Michálek oznámil korupci a za to skončil v pozici ředitele Státního fondu...

Svůj mandát by Michálek letos rád obhajoval. Zatím ale netuší, zdali tak učiní znovu ve zmiňovaném obvodě. Podle informací serveru Lidovky.cz se stále rozhoduje i kvůli Hilšerově kandidatuře. Oba muži zastávají podobné názory a těží z výrazné podpory Pirátské strany. 

“Ať rozhodnou voliči“

„Komentáře zatím považuji za předčasné, neboť pan Hilšer zatím ani nepožádal o podporu Piráty, jak avizoval,“ sdělil současný senátor serveru Lidovky.cz.

Obávám se vlády pevné ruky, je to pro mě impuls, říká Hilšer. Bude jednat s Piráty

Podle Hilšerových slov se oba kandidáti před časem sešli, aby situaci spolu probrali. „Je to z lidského hlediska nepříjemné, ale co se dá dělat. Je tu jeden kandidát, druhý kandidát, ať si rozhodnou voliči, kdo je v tomto ohledu lepší,“ uvedl lékař s tím, že z možného tříštění hlasů nemá obavy.

V současnosti Hilšer vyjednává podporu s několika různými stranami. Domnívá se, že by se měl dohodnout se čtyřmi.

O senátorské křeslo se letos chtějí ucházet i další neúspěšní prezidentští kandidáti. Bývalý diplomat Pavel Fischer chce usilovat o místo v horní komoře jako nezávislý v Praze 12. Někdejší dlouholetý šéf Akademie věd Jiří Drahoš by měl kandidovat v Praze 4. Senátoři se letos budou volit celkem ve čtyřech pražských obvodech, tím posledním je Praha 8.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat