Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hilšer: Můj výsledek je dobrý politický kapitál, budu se dál angažovat

Marek Hilšer s manželkou Monikou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Hilšer s manželkou Monikou. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Praha Úspěch kandidáta Marka Hilšera v prezidentské volbě mnohé překvapil. Hilšer se umístil celkem pátý a získal 454 693 hlasů, přestože za ním nestál ani velký investor ani celebrity. Ačkoliv se Hilšer věnuje na plný úvazek vědecké práci, zvažuje, jakým způsobem se bude dál společensky a politicky angažovat. Svým voličům to dlužím, řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Zmínil jste, že jste svůj postup do druhého kola ani nečekal. Jaký je podle vás hlavní důvod, proč proti Miloši Zemanovi nebudete stát v druhém kole vy?
Člověk vychází z nějakých průzkumů. I když já nejsem jednoznačně jejich zastáncem, protože mohou ovlivňovat rozvažování občanů. Konkrétně mně řada lidí říkala: „Vy jste sympatický, my bychom vás strašně rádi i volili, ale budeme spíše volit rozumem a volby kalkulovat. A proto dáme hlas jinému kandidátovi, který asi bude mít úspěch a mohl by postoupit.” Toto si myslím volby ovlivnilo, a proto jsem nečekal, že postoupím do druhého kola zrovna já.

Lidovky.cz: Jedna z vašich výzev byla stát se mladým prezidentem. Ve Francii se to nedávno povedlo, proč to zatím nehrozí u nás?
Macron už v politice byl dlouho před volbou a na kampaň měl hodně peněz. Já jsem začínal úplně od nuly. Nestáli za mnou žádní velcí sponzoři, nepřišel nikdo, kdo by řekl, že mi udělá kampaň. Já si to musel vydupat ze země a postupně se ke mně začali připojovat lidé. Možná, že kdyby to trvalo trochu déle, tak by výsledek byl ještě lepší.

Lidovky.cz: Právě díky vašemu překvapivě dobrému výsledku se množí ohlasy, že je tento úspěch jasným startem vaší politické kariéry. Souhlasíte s tím?
Asi by to mohl být start politické kariéry. Já se přiznám, že jsem do toho volebního klání a kandidatury nešel s tím, abych se zviditelnil. Mně opravdu šlo o to, co jsem v té kampani říkal a o myšlenky, které jsem chtěl prosadit. Ale asi je ten výsledek dobrý politický kapitál, a já cítím odpovědnost vůči těm zhruba 400 000 lidem, co mi dali hlas. Nechci to hodit za hlavu. Ještě jsem se nerozhodl, jakým způsobem budu pokračovat, o tom budu teprve přemýšlet.

Radost ve volebním týmu Marka Hilšera.
Prezidentský kandidát Marek Hilšer se svou manželkou odvolili v Pohořelci.

Lidovky.cz:Nedostal jste už nějaké nabídky ke spolupráci?
Ne, ještě mi nikdo zatím neřekl, abych vstoupil do nějaké strany nebo za někoho kandidoval. Ale signály, že bych měl v politice jít dál a pokračovat, jsou.

Lidovky.cz:  Každá pozice v politice má trochu jiné pravomoce, jiný vliv má prezident, premiér nebo činitel v lokální politice. Co z toho by vám bylo nejbližší?
Prezidentství pro mě bylo zajímavé v tom, že když se člověk vypracuje odspodu, tak může být sám za sebe a svobodný ve svém rozhodování vůči voličům. Ta určitá nezávislost, to, že člověk může pracovat pro veřejnost podle toho, co sám slíbil a není ovlivněn stranickými sekretariáty, to pro mě bylo velice zajímavé. Také jsem si říkal, že by bylo dobře, kdyby společnost měla prezidenta, který je nezávislý, který je nad politickým systémem a nemá vazby vůči politickým stranám. Takový prezident se může chovat nestranně. V tom pro mě byla zajímavá právě prezidentura. Takového prezidenta jsem chtěl mít.

Lidovky.cz:  A další kroky v politice tedy nemáte konkrétně rozmyšleny?
Konkrétně zatím nemám.

Jak hlasovali vaši sousedé (banner)

Lidovky.cz:Apeloval jste na to, že naše společnosti potřebuje změnu. Jak tedy chcete bojovat dál, aby tato změna proběhla?
Já bych chtěl, aby se politika více přiblížila lidem, aby byla transparentnější. Chtěl bych pracovat na tom, aby se zlepšovala politická kultura v tom smyslu, že by lidé měli víc důvěry ve své reprezentanty, což je těžký úkol, který vyžaduje praktické kroky. Prezident by podle mě pro to mohl hodně udělat. Dá se na tom ale určitě pracovat i na nižší politické úrovni. Já se určitě budu společensky angažovat, přestože konkrétní kroky promyšleny zatím nemám.

Lidovky.cz: Změní se něco ohledně vaší lékařské činnosti?
Já se věnuji lékařské vědě, takže v tom budu dál normálně pokračovat. Přednáším na 1. lékařské fakultě a mám vědeckou práci, která zahrnuje experimenty a tak. Teď jsem si vyčerpal asi čtrnáct dní dovolené a dál budu normálně pokračovat ve své práci.

V Hilšerově volebním štábu

Samotný nástup Marka Hilšera do jeho volebního štábu byl téměř triumfální. Do smíchovského coworkingového prostoru Impact Hub dorazil po boku své ženy dvacet minut poté, co se uzavřely volební místnosti. V tu chvíli byl s počtem sečtených hlasů na třetím místě, čemuž za hlučného potlesku v místnosti těžko věřil. „To zrovna sečetli nějaké vesnice, kde náhodou znají Hilšera, ne?“ odlehčoval situaci.

Přestože jeho pozice mezi ostatními kandidáty následně klesala, nálada v Hubu se neměnila. Hilšer dával médiím jeden rozhovor za druhým, mezi novináři pobíhaly děti i pes. Hrála hudba, celebrity se nekonaly. Hilšerova kampaň byla založená na obyčejných lidech.

Jakmile začalo být jasné, že v druhém kole se Miloši Zemanovi postaví Jiří Drahoš, Hilšer i s jeho týmem dali hlasitě najevo, že Drahoše podporují a radují se z jeho úspěchu. Hilšerovu oficiální řeč novinářům provázely výbuchy konfet, po jeho boku stála manželka.

Nešetřil díky a slovy: „Ukázalo se, že jsem volitelný, a to vůbec není špatné,“ zhodnotil svůj výsledek. Nezapomněl zmínit, že v poměru cena/výkon zvítězil.

„Jsem rád, že bude druhé kolo, že máme dva kandidáty a budeme si moci vybírat. Nechci nikomu radit, ale naše země potřebuje změnu. Potřebujeme někoho, kdo nás bude reprezentovat v zahraničí, a bude rozdávat dobrou náladu.” uzavřel Hilšer proslov a vyzval osazentsvo k tomu, aby jedli, pili, hodovali. Následně se vydal podpořit Jiřího Drahoše přímo do jeho volebního štábu.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!