Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U soudu s Rampulou nám pomohl i důraz na gripeny, říká Marvanová

Česko

  17:05
PRAHA - Městský soud některá pochybení Vlastimila Rampuly bagatelizoval, v jiných věcech postupoval přímo v rozporu se zákonem, shrnula důvody svého vítězství Hana Marvanová, která zastupuje ministerstvo spravedlnosti ve sporu s vrchním pražským žalobcem.

Advokátka Hana Marvanová zastupuje ve sporu s Rampulou ministerstvo spravedlnosti. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Lidovky.cz  Má podle vás Vlastimil Rampula, resp. jeho advokát Tomáš Sokol, ještě šanci u městského soudu zvrátit verdikt Nejvyššího správního soudu?
Obecně platí, že jestliže zruší soud vyššího stupně rozhodnutí soudu nižšího stupně, tak je tento soud vázán právním názorem, který vyšší soud vyjádří. A správní soud uvedl, že důvody pro odvolání doktora Rampuly shledal. Takže tímto právním názorem je městský soud povinen se řídit.

Lidovky.cz  Považujete tento verdikt správního soud za průlomový?
Myslím si, že je velmi důležitý. Zejména když v úvodu zdůraznil pan předseda správního soudu, že není pravomoci bez zodpovědnosti. Na otázku, jestli vůbec existuje možnost vedoucího státního zástupce odvolat, potvrdil, že ano - podle zákona a na základě důvodů, které jsou jasně formulovány. Takže je to zásadní rozhodnutí, protože těch rozhodnutí o odvolávání vedoucích státních zástupců není tolik.

Lidovky.cz  Proč podle vás správní soud došel k odlišnému rozhodnutí než městský soud?
My jsme toto právě rozváděli v té kasační stížnosti. Podle nás městský soud některé důvody pro odvolání pana Rampuly bagatelizoval. Dostatečně je nezkoumal.

K TÉMATU:

Lidovky.cz  Můžete uvést příklad?
Například to, co jsme zdůraznili v poslední replice - to jsou ty gripeny a odmítání poskytnutí informací vyššímu stupni (Rampula se vzepřel příkazu nejvyššího státního zástupce referovat o činnosti jemu podřízeného odboru závažné hospodářské a finanční kriminality, pozn. red.). Tyto důvody v tom prvním řízení do jisté míry zapadly, dostatečně se o tom neinformovalo. Takže někde městský soud věc bagatelizoval. Někde ale posoudil skutečnosti přímo v rozporu se zákonem o státním zastupitelství.

Lidovky.cz  Jak konkrétně?
Dostatečně například nepřihlédl k postavení státního zastupitelství, celé té soustavě a vztahům, které mezi těmi jednotlivými stupni jsou. Ostatně předsedou správního soudu Baxou bylo také řečeno, že městský soud to nesprávně právně posoudil. Protože ty uváděné skutečnosti byly prokázány, nicméně právně byly městským soudem hodnoceny špatně.

Lidovky.cz  Nyní se už hovoří o Rampulově nástupci. Je podle vás ve hře například ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová?
To vůbec nevím. Kdo tam půjde, je věcí nejvyššího státního žalobce. Mně nepřísluší o tom spekulovat.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!