Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Matka Dvořáka je spojena s další zakázkou DPP

Česko

  7:25
PRAHA - Obchody matky bývalého šéfa pražského Dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka se údajně pojí s firmou, která vydělávala miliony korun na obrazovkách v metru.

Píší o tom Hospodářské noviny. Server Aktuálně.cz už ve středu uvedl, že se na transakcích Dvořákovy matky Marie Novákové podílela firma spojená s kontraktem na tisk jízdenek MHD v Praze a že se o obchody rodiny exšéfa DPP zajímá protikorupční policie.

K TÉMATU:

Nováková si na koupi vily na Madeiře v přepočtu za 40 milionů korun půjčila před třemi lety peníze od společnosti Unitex International Capital z Honkongu, která zase ve stejný den uzavřela smlouvu o půjčce s firmou Mavex Group Incorporated z Panenských ostrovů. A Mavex v té době spoluvlastnil společnost Bitmedia, která od Dvořáka získala licenci na provoz reklamních obrazovek v pražském metru.

"Já si myslím, že je to určitě náhoda," řekl Dvořák. Bitmedii podle něj Mavex nevlastnil. Majetkové podíly Mavexu jsou ovšem zapsány v listinách obchodního rejstříku. Právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners, který Mavex zastupuje, tvrdí, že firma měla v Bitmedii jen minoritní podíl, ze kterého jí nikdy neplynuly žádné příjmy.

ČTĚTE TAKÉ:

Doklady, které by to potvrzovaly, však nepředložil. Nováková rovněž údajně získala neprůhledným způsobem vilu v pražských Dejvicích. Koupila ji na podzim roku 2010 přes firmu Future Earnings s kyperskými vlastníky, kterou také zastupoval advokát Michal.

Firma Mavex má podle serveru Aktuálně.cz blízko ještě k další zakázce DPP. Smlouvu o půjčce mezi Mavexem a Unitexem totiž podepsala coby ředitelka Mavexu Jana Lütken, šéfka společnosti Cokeville Asset Inc.

Nováková obvinění popírá:

V tiskovém prohlášení odmítla souvislosti se svými transakcemi a zakázkami dopravního podniku také Nováková. "Tyto spekulace (propojení s DPP či jinými městskými a státními firmami) považuji za účelové a vykonstruované a jejich jediným cílem je poškození mého syna Martina Dvořáka a potažmo mé osoby," uvedla.

Česká televize přitom loni na podzim uvedla, že kontrakt mezi DPP a společností Neograph na tisk jízdenek zprostředkovala právě firma Cokeville Asset se sídlem na Britských Panenských ostrovech, která poté za tuto službu získávala 17 haléřů z každé jízdenky. Za firmu jednal právník Peter Kmeť, který sídlí na stejné adrese jako advokátní kancelář Šachta & Partners, která Dvořákově matce pomáhala při koupi vily na Madeiře a dalších obchodech.

Podle Nadačního fondu proti korupci (NFPK) se navíc peníze vyváděné z DPP na Britské Panenské ostrovy vracely přes Šachta & Partners zpět do České republiky k lidem napojeným na dopravní podnik.

Advokátní kancelář se proti tomuto tvrzení ohradila a ve středu zveřejnila prohlášení, že za vyvolanou mediální kampaní stojí bývalý ředitel rozvědky Karel Randák z NFPK a Dvořákova exmanželka Michaela Krešlová.

Autoři: ,

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...