Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Obce v okolí Vrbětic dostanou jako odškodnění asi 350 milionů korun. Občané vyinkasují až 300 korun za den

Areál muničních skladů ve Vrběticích v současnosti. Starají se o něj Vojenské lesy ČR (VLS ČR). foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
Zlín - Mezi Zlínský kraj a obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, by se podle návrhu zákona mělo při jednorázovém odškodnění v souvislosti s výbuchy rozdělit přes 350 milionů korun.
  10:01aktualizováno  11:35

Britský velvyslanec Archer ocenil postup vlády v kauze Vrbětice, uvedl po schůzce ministr Kulhánek

Kraj a obce Vlachovice, Lipová, Haluzice, Bohuslavice nad Vláří a město Slavičín by peníze měly dostat do konce roku. Tamní obyvatelé by měli o odškodnění požádat. Pokud tak učiní všichni a za celé období, mělo by se mezi ně rozdělit asi 300 milionů korun, řekl v pondělí ve Zlíně novinářům europoslanec a advokát postižených obcí Stanislav Polčák (STAN).

Areál muničních skladů ve Vrběticích v současnosti. Starají se o něj Vojenské...
Areál muničních skladů ve Vrběticích v současnosti. Starají se o něj Vojenské...

Starostové požádali, aby byl návrh zákona co nejdříve projednán a schválen. Návrh by měl být podán v následujících dnech, zřejmě ve středu. „V téhle chvíli je situace taková, že zřejmě se už nestihne, aby tento zákon prošel jako vládní návrh, uvidíme ještě během dneška. Pokud ale neprojde, dohoda poslanců za Zlínský kraj ve Sněmovně je, že tento návrh podáme jako poslaneckou iniciativu, aby se stihnul schválit ještě v tomto funkčním období a aby lidé dostali odškodnění ještě v tomto roce z tohoto státního rozpočtu,“ uvedla poslankyně a zastupitelka Zlínského kraje Alena Gajdůšková (ČSSD).

Biden měl po setkání s Putinem zmrazit dodávku zbraní na Ukrajinu. Bílý dům ale odmítá, že by se ke spojencům otočil zády

Odškodnění obyvatel by podle návrhu zákona mělo být rozděleno podle tří období, lidé by peníze měli dostat za každý den pobytu v obcích. Podmínkou je trvalý pobyt. První období končí před Vánoci 2014, kdy v areálu byly neřízené výbuchy. Druhé období končí Vánoci 2015, v tomto období se z areálu odvážela munice. Následovalo období záchranných a likvidačních prací, které skončilo loni v říjnu. Za den by tak obyvatelé obcí v daných obdobích měli dostat 300, 100 a 20 korun. Celkově by tedy obyvatelé obcí mohli získat za celé období asi 90 000 korun, obyvatelé Slavičína 15 000 korun. Peníze se budou každému vyplácet na základě žádosti, kterou bude muset podat do šesti měsíců.

„Tím také podle konstrukce zákona se zříká dalších nároků, které by mu vyplývaly z jiných právních předpisů. Považujeme to za vhodné a dobré řešení i z principu právní jistoty jak pro stát, tak i pro občany, protože tento tento zákon bude rozhodně příznivější pro občany, než kdyby museli jít složitě cestou soudního vymáhání těchto svých nároků, které mají vůči státu,“ uvedl Polčák. Nároky jsou podle něj na odškodnění za psychickou újmu, za takzvané duševní útrapy, kterými lidé prošli. Zároveň jsou vypořádány i jejich další nároky.

Odškodnění pro obce se bude rozdělovat podle zákona o rozpočtovém určení daní. Kraj by měl podle návrhu dostat 59 milionů korun, Vlachovice přes 116 milionů, Slavičín přes 104 milionů korun, Lipová přes 36 milionů, Haluzice necelých 16 milionů a Bohuslavice nad Vláří přes 36 milionů korun.

Peníze půjdou na opravu infrastruktury

Starostové v pondělí uvedli, že tamní obyvatelé si odškodnění zaslouží a čekali na něj dlouho. Obce by využily peníze na různé projekty, například na zničenou infrastrukturu, když tam jezdily kamiony s municí. Kraj podle hejtmana Radima Holiše (ANO) v daném území už investuje. „Už teď se dělají opravy na komunikacích. Všechny peníze, které kraj v případě přijetí zákona dostane, budou použity na opravy v tom území,“ uvedl hejtman.

‚Ilegální ruské aktivity‘. Lídři zemí EU vyjádřili solidaritu Česku v kauze Vrbětice

Podle navrženého zákona se neodškodňují firmy, které uplatňují své nároky, například ušlý zisk za zastavení výroby. Nároky firem podle Polčáka podléhají přísnějšímu zkoumání a dokazování. Navržený zákon podle něj míří na rychlé odškodnění obcí a občanů, podle něj je to výhodné také pro stát. Vyřešen také ještě nebyl požadavek na zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích.

Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, v době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav.

Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což před nedávnem vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat