Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Michálek jako šéf NKÚ? Vyloučeno, odmítá ODS Zemanova favorita

Libor Michálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Michálek | foto: ČTK

PRAHA Dvě nejsilnější koaliční strany vystoupily proti nápadu Miloše Zemana, aby se novým prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu stal senátor Libor Michálek. ODS i TOP 09 se chystají jednat o jiných jménech.

Zeman Michálka podpořil krátce po tom, co vyhrál prezidentskou volbu. Kontroloři jsou už přes rok bez šéfa, parlament totiž nedokázal dosluhujícímu prezidentovi Václavu Klausovi navrhnout žádné jméno. "Vyjádřil bych přání, aby se ctihodný zákonodárný sbor ráčil dohodnout, koho mi navrhne. A pokud nebudou mít kandidáta, rád se sejdu s předsedy parlamentních klubů a budeme diskutovat o někom, kdo dokáže korupci vzdorovat. Napadl mě pan Michálek, který prokázal určitou míru statečnosti a nezkorumpovatelnosti," řekl Zeman v České televizi.

ČTĚTE TAKÉ:

A Michálek není proti. "Dovedu si to představit, ale za určitých podmínek. Uvidím, jak projde rozšíření pravomocí NKÚ parlamentem. Roli budou hrát i faktory, které nechci upřesňovat,“ řekl Lidovým novinám. 

Vybrat ho nicméně musí sněmovna a právě zde jeho kandidatura zjevně není průchozí. Razantně proti ní vystupuje zejména ODS, které leží v žaludku kvůli aféře na Státním fondu životního prostředí. Michálek totiž upozornil na možnou korupci na úřadě a stál tak za pádem šéfa rezortu Pavla Drobila.

"Za nás je to vyloučené. Zaprvé se říkalo, že si nepřejeme nikoho z aktivních politiků, zadruhé pan Michálek ve své kariéře, kromě toho, že spustil jedno trestní stíhání, které díky jeho přičinění nedopadlo nijak, nic zásadního nepředvedl," řekl serveru Lidovky.cz šéf poslanců ODS Marek Benda.

K TÉMATU:

Podporu Michálek nenajde ani druhé koaliční strany TOP 09. "Přiznám se, že znám mnoho odborně zdatnějších kandidátů, než je pan Michálek. Při vší účtě k panu Zemanovi, my nemáme prezidentský systém a prezident o volbě šéfa NKÚ nerozhoduje, sněmovna mu také nemluví do toho, koho jmenuje do bankovní rady," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Poslední prezident NKÚ František Dohnal musel odejít, protože mu soud uložil osmiměsíční podmínku kvůli tomu, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření úřadu. Dohnal tvrdí, že je nevinný a žaluje kvůli případu sněmovnu, protože chce zpět pokutu 50 tisíc korun.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!