Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman se opřel do Nečasovy vlády: Nejlepší by byly předčasné volby

Česko

  19:33aktualizováno  21:14
PRAHA - Několik hodin po vítězství v prezidentské volbě se Miloš Zeman pustil do kabinetu Petra Nečase, drtivě zkritizoval především stranu LIDEM. Uvedl, že nejlepším řešením současné situace by byly předčasné volby.

Nově zvolený prezident Miloš Zeman. foto: MAFRA- Jan Zátorský

"Je-li vláda držena stranou, kterou nikdo nevolil, bylo by na místě, aby byly předčasné volby a do parlamentu se dostaly strany, které mají podporu alespoň pět procent," pronesl Zeman v České televizi.  Nejvíce se opřel do nejmenší strany Nečasova kabinetu LIDEM. "Vejde se do jednoho autobusu, vždyť ji, proboha, nikdo nevolil," nebral si servítky.

ČTĚTE TAKÉ:

Zároveň ujistil, že nebude nadržovat žádné politické straně. "Kdyby Schwarzenberg vyhrál volby jako předseda TOP 09, podezření by bylo na místě. Já nebudu nadržovat ani rozvracet," ujistil Zeman.

Velice výrazné vítězství

Co řekl Šlouf

"Já jsem si tento koncept naší rozluky v kampani vymyslel. Já jsem ho doporučil a pan Zeman to respektoval. Nechtěl jsem, aby se předmětem kampaně stalo moje jméno."

Šlouf na otázku serveru Aktuálně.cz, zda jej neurazilo, když Zeman veřejně deklaroval, že se od něj "odstřihl"?

V rozhovoru pochválil i dobrý volební výsledek. "Pan Hollande ve Francii vyhrál nad Sarkozym daleko menším rozdílem. Ve svobodných volbách je rozdíl deset procent velice výrazným vítězstvím," řekl vítěz volby.

Popřel také slova vlivného lobbisty Miroslava Šloufa, který novinářům řekl, že Zemanovi pomáhal s kampaní. "Já bych se choval k člověku, kterého léta znám a řadu let jsem s ním spolupracoval, s jistým soucitem. Kdyby se vás novinář ptal, svoji roli taky přeceníte," omlouval Šloufova slova.

Chcete udělat aligátora?

Zeman se vrátil i k neúspěšné kandidatuře z roku 2003, kdy ho nepodpořili někteří sociální demokraté.  "Chtěl bych, a to nejsem masochista, poděkovat lidem jako Lubomír Zaorálek za to, že mě nevolili, mohl jsem si deset let odpočinout a teď jsem plný sil. Chcete, abych vám udělal aligátora?" laškoval Zeman v narážce na rozjařený rozhovor po prvním kole volby.

Zeman vyhrál o půl milionu hlasů

Zeman získal 54,8 procenta hlasů. Vicepremiéra a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga porazil téměř o půl milionu hlasů. Volit přišlo 59,11 procenta lidí. Zeman vyhrál ve všech regionech vyjma Prahy. Schwarzenberg byl úspěšnější kromě hlavního města také v zahraničí a ve většině krajských měst. Zeman zvítězil jen v Ústí nad Labem, Pardubicích, Jihlavě, Olomouci a v Ostravě.

ONLINE REPORTÁŽ Z 2. KOLA SI PŘEČTĚTE ZDE

Vítěz voleb si náskok před svým soupeřem udržoval v podstatě od začátku. Po sečtení prvních okrsků vedl dokonce s náskokem dvou desítek procentních bodů. Schwarzenberg sice svou ztrátu postupně snižoval, ale spíše jen po desetinách procenta. Výsledek vůle voličů tak byl jasný už půldruhé hodiny po uzavření volebních místností.

Autor: