Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Čajové sáčky uvolňují mikroplasty. Hlavní složka je z organické látky, brání se výrobci

Česko

  5:00
Praha - Řádově miliardy částic mikroplastů a ještě menších nanoplastů mohou při vylouhování uvolnit některé čajové sáčky. Znepokojivé údaje přináší nová studie kanadských vědců. Půllitr studené vody přitom obsahuje „jen“ stovky těchto částic.

Čajový sáček (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Výzkumy, které by doložily negativní vliv mikroplastů na lidské zdraví, zatím neexistují. Přesto mnozí vědci varují před jejich možnou škodlivostí, nahromadí-li se částic v těle příliš.

Stačí jeden sáček a horká voda. Do těla se mohou v čaji dostat miliardy částic mikroplastů, zjistili vědci

Firmy vyrábějí obaly hlavně z přírodních látek, částečky se ale uvolňují z termoplastických vláken, která většina pytlíků obsahuje. „Naše dvoukomorové čajové sáčky se skládají z vláken z listů textilního banánovníku. Hlavními složkami jsou buničina a abaka. K zajištění nezbytných technických vlastností pro zpracování jsou nutné malé podíly syntetických termoplastických vláken,“ řekla LN mluvčí Teekanne Karolína Pavlíčková.

Také firma Unilever ČR, která vyrábí čaj Lipton, přiznala, že její papírové sáčky obsahují nízký podíl plastu. „Některé pyramidové čajové sáčky jsou vyrobené zPET,“ řekla LN mluvčí české pobočky Unilever Magdalena Leimerová.

Zmíněná studie kanadských vědců ukázala, že mikroplasty se do čaje uvolňují z vláken nylonu neboli termoplastických vláken, jež tvoří síťku, ze které jsou některé čajové pytlíky vytvořeny. Z nylonu se vyrábějí také například punčochové kalhoty.

„Kanadští kolegové odvedli dobrou práci. Jejich výzkum má správně všechny kontroly, které má mít,“ řekl LN ředitel Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy profesor Tomáš Cajthaml.

Čajový sáček (ilustrační foto)

Studie ukázala, že mikroplasty se uvolňují i z polypropylenu, který patří mezi nejběžněji používané plasty a někteří výrobci jej používají ke slepení sáčků.

Igelitky už netáhnou, zabralo zpoplatnění. České supermarkety hlásí propad zájmu o plastové tašky

„Používáme také – tak, jako celý čajový průmysl – filtrační materiál skládající se z vláken dřeva abaka s dodatkem polypropylenu jako termosvařitelné vrstvy pouze u naší řady Babička Růženka,“ uvedl Pawel Sikora, mluvčí společnosti Mokate , jež dodává na trh čaje Loyd, Babička Růženka, Dukát, Minutka.

Také další výrobci lepí čajové pytlíky pomocí různých termoplastů. „Čajové sáčky Pickwick jsou zhotoveny z filtračního papíru, který obsahuje malé množství polyethylenu (termoplast – pozn. red.) používaného při tepelném uzavření sáčku,“ řekla LN marketingová ředitelka společnosti Jacobs Douwe Egberts vyrábějící čaj Pickwick Afaf Sameliaková.

Horká voda startérem

Jak kanadští vědci z McGillovy univerzity při testování sáčků postupovali? Nejprve vyndali jejich obsah, aby vyloučili, že se mikroplasty uvolňují z čaje. Posléze zalili čajové sáčky horkou vodou a ukázalo se, že charakter vláken se změnil a mikroplasty se v obrovské míře uvolnily.

„Horká voda u testovaných sáčků skutečně podpořila uvolnění mikroplastů,“ potvrdil profesor Cajthaml. Sáčky při teplotě 95 stupňů Celsia při testu uvolnily přibližně 11,6 miliardy částic mikroplastů a 3,1 miliardy nanoplastů. Oproti tomu půl litr studené kohoutkové vody obsahuje stovky částic mikroplastů.

Na Floridě našli uhynulé mládě želvy, které zabil plastový odpad. V žaludku mělo 104 kousků plastu

Člověk se mikroplastům nevyhne. Jsou obsaženy ve vodě, v jídle, ale i ve vzduchu. Podle červnové studie vědců z univerzity v australském Newcastlu průměrný člověk zkonzumuje za týden pět gramů plastu, což je ekvivalent váhy kreditní karty. Dosud neexistují studie, které by dokázaly, zda mají mikroplasty na lidské tělo negativní vliv.

Na perloočky však jejich vliv prokázaný je. Dokázali to kanadští vědci ve studii zkoumající tyto malé vodní korýše. „Vědci přidali částice přibližně ze tří čajových sáčků k perloočkám a zjistili, že se jim začaly špatně vyvíjet krunýře a chovaly se velmi divně,“ řekl Cajthaml. Podle něj je to důkaz, že mikroplasty nejsou úplně neškodné. „Nevíme, jaký dopad mají mikroplasty na lidské tělo. Ale víme, že ve studené vodě jsou stovky částic mikroplastů a při testování čajové pytlíky uvolnily miliardy částic, což je alarmující,“ dodal ředitel Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Nanoplasty (mikroskopické částečky plastu – pozn. red.), které se z testovaných sáčků rovněž uvolnily do vody, mohou představovat pro lidstvo ještě větší riziko. „Velká částice nám nic neudělá, projde zažívacím traktem a zase vyjde. Problém je v malých částicích, neboť na hmotnost váží mnohonásobně méně, ale na počet jich je mnohonásobně více. U nich je riziko, že opravdu mohou v těle dál putovat,“ vysvětlil Cajthaml.

„Limity dodržujeme“

Všechny oslovené firmy vyrábějící čaje se odkazují na mezinárodní standard a legislativu. „Naše čajové sáčky musejí splňovat všechny legislativní požadavky jak evropské, tak lokální, které zahrnují i požadavky na materiály použité na čajové sáčky, které přicházejí do styku s horkou vodou,“ řekla Leimerová za výrobce čajů Lipton.

Kloubní náhrada z plastu

Cajthaml poukazuje na to, že problematika mikroplastů je známá již od 70. let minulého století, kdy se ve zdravotnictví začaly využívat materiály z plastu na výrobu kloubních náhrad.

„Uvolňovaly se z nich částice mikroplastů a lidé začali mít po těle záněty,“ uvedl profesor Cajthaml s tím, že to je důvodem, proč pak lékaři vyměnili plast za kovové kloubní náhrady. Problematika podle něj vygradovala a intenzivně se sleduje v posledních deseti letech.

Letos v srpnu Světová zdravotní organizace (WHO) ve zprávě, která shrnuje dosavadní poznatky o kohoutkové i balené vodě, uvedla, že mikroplasty v pitné vodě nepředstavují pro lidský organismus vážnější riziko. Odborníci z WHO však zároveň přiznali, že prozatím nemají dostatek informací ke konečným závěrům. „Zpráva není optimistická. Říká, že zatím nemáme důkazy k tomu, aby byl důvod k panice,“ uvedl Cajthaml.