5. ledna 2016 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Miliardář Šťáva: Ukradli mi identitu

Josef Šťáva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Šťáva | foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA S podnikatelovými doklady měla být založena firma v daňovém ráji, která mu šla po penězích.

Krádež dokladů, s nimiž pak zloděj získá třeba úvěr u banky, nebo zcizení osobních dat a následné vybrakování účtu. Případů takzvané krádeže identity každoročně přibývá. Jen ve Spojených státech se to děje každé dvě vteřiny – tedy třeba předloni to postihlo 17 milionů lidí. V Česku policie ve stejném roce evidovala nějakých 4,5 tisíce podobných zločinů. A takovéto příběhy se nestávají jen nepozorným lidem, kteří to moc neumějí s internetem, ale i miliardářům.

Podle zjištění LN byla identita zřejmě ukradena i miliardáři Josefu Šťávovi, který se se státem již dvacet let soudí o miliardy korun ve známé kauze Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. A s tímto sporem i zcizení osobních dat souvisí. Offshorová společnost, která si dělala nárok na část potenciálního Čechošvýcarova odškodného, měla být totiž založena jeho jménem s pomocí jeho dokladů. Šťáva, respektive jeho společnost Diag Human, kvůli tomu těsně před Vánoci podal trestní oznámení. To směřuje mimo jiné na „skutečné“ vlastníky firmy Dumfries Holding se sídlem v ostrovním státě Svatý Vincenc a Grenadiny. „Podezřelí zmanipulovali písemnou agendu o identitě konečných vlastníků Dumfries tak, aby ukazovala na oznamovatele,“ píše se v obsáhlém trestním oznámení, které mají LN k dispozici.

ajuAdam Junek

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.