Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Nová česká strategie pro boj s koronavirem. Najít ohnisko a plošně v něm testovat

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Ministerstvo zdravotnictví má novou strategii proti šíření koronaviru. Chce plošnější testování v místě, kde se objeví ohnisko nákazy. Testování tak má být více efektivní. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle jeho náměstka Romana Prymuly jsou těmito regiony například Chebsko nebo Domažlicko.
  9:44aktualizováno  16:34

„Jsou to regiony, které sousedí s Německem. Musíme proto řešit pendlery, domovy pro seniory a nákazu ve zdravotnických zařízeních,“ uvedl k tomu náměstek. Nakupení případů mělo podle něj souvislost například se zdravotnickým zařízením v Mariánských Lázních i s jedním obchodem v Napajedlech na Zlínsku.

„Důvody jsou různé, často je to otázka jednoho nakaženého, který to roznese třeba po zdravotnickém zařízení,“ řekl ministr. Pendleři zpravidla nakazí svou rodinu a pak se nemoc dál šíří. „Proto stále trváme na testech,“ dodal ministr. Podmínky se podle něj stále vyjednávají. „Zbytek republiky je v naprosto klidné situaci,“ dodal Prymula.

Epidemie covid-19 v Česku ztrácí sílu. Koncem května očekávají statistici celkem asi 8500 nakažených

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je možné situaci sledovat na úrovni okresů, ale i nižší. Prymula uvedl, že cílenější testování bude také součástí takzvané chytré karantény, která má být spuštěna ve všech regionech od pátku 1. května. „Máme poslední den na zacvičování. Včera (ve středu) a ve čtvrtek byli školení hygienici v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, a tím by měl být systém uzavřen,“ uvedl Prymula.

Současná kapacita testování je podle něj více než 13 000 testů za den a 98 laboratoří. „Pozitivních případů je zachyceno méně, není o testy takový zájem,“ řekl ministr. Testů je v současné době zhruba 7500 až 9000 denně. Testují se podle Prymuly už nejenom lidé s příznaky, ale také kontakty nakažených nebo různí lidé v riziku nákazy. V součastné době se testování zaměřuje také testování protilátek, jak dlouho přetrvávají u uzdravených a prevenci, aby nákaza nebyla zavlečena například do nemocnic nebo pobytových zařízení sociálních služeb.

Někde už ohniska vyšetřují

Kraje kritizovaly, že náklady na testování pracovníků v sociálních službách byly přenesené na ně. „My je zatím vybavujeme rychlotesty zdarma, jiná otázka je praktického provedení,“ uvedl Prymula. Úhrady za tuto zdravotnickou péči se podle něj s pojišťovnami řeší.

Například v Karlovarském kraji už hygienici lokální ohniska vyšetřují. „Dnes bylo otestováno celkem 27 osob, personál i klienti lůžek následné péče dlouhodobé lůžkové péče nemocnice Mariánské Lázně,“ sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková. Kapacity testovacích míst, testovacích sad i kapacity laboratoří jsou podle ní v tuto chvíli dostačující.

„Nejvýraznější efekt, pokud jde o zabránění šíření onemocnění, má dodržování režimových opatření, to je správné používání ochranných pomůcek, minimalizace kontaktů a podobně. Testováním dojde k včasnému zachycení pozitivních případů, jejich rychlejší izolaci a zajištění kontaktů,“ doplnila Zajíčková.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat