6. prosince 2015 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo chce vymýtit stáčení tachometrů. Kontroloři STK každé auto nafotí

Riziko, že při koupi ojetiny narazíte na kradený automobil, je překvapivě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Riziko, že při koupi ojetiny narazíte na kradený automobil, je překvapivě... | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerští úředníci vyhlašují válku stáčení tachometrů: od Nového roku inspektoři během státní technické kontroly u každého auta vyfotí údaj o počtu ujetých kilometrů. Pokud by pak kdykoli později zjistili podvod, automaticky budou informovat úřady. Tato novinka ale problém podle kritiků nevyřeší – většina „stočených“ aut totiž do autobazarů míří ze zahraničí.

Vloni si ojetý vůz koupilo bezmála čtvrt milionu Čechů. Velké části z nich přitom prodejci prodali auto, které ve skutečnosti najezdilo mnohem víc kilometrů, než mělo uvedeno na tachometru.

Kolik šoférů bazary napálily, není jasné. Podle odhadů má ale údaj o počtu ujetých kilometrů u nás změněna přibližně každá druhá ojetina.

Tento poměr má ale od začátku příštího ledna začít klesat. Alespoň podle představ Ministerstva dopravy. To totiž od ledna přijde s novinkou: úředníci budou o každém autě přesně vědět, jaký byl údaj na tachometru při poslední STK.

Videa a fotky

„Technici průběh každé státní kontroly povinně natočí nebo nafotí. Mimo jiné také zaznamenají počet kilometrů, které už vozidlo najezdilo,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar. Snímky se pak budou archivovat minimálně pět let. Kdyby se v této lhůtě zjistilo, že údaj na tachometru se snížil, kontroloři to automaticky nahlásí a úřady začnou podezřelé změny vyšetřovat.

Člověku, který kilometry „stočil“, bude v následném správním řízení hrozit (pokud jej úřady dokáží vypátrat) vysoká pokuta – v krajním případě až pět miliónů korun.

Ministerský nápad se odborníkům líbí. Jedním dechem ale dodávají, že plánované opatření počet podvodů omezí, ale rozhodně je nevymýtí. „Každý podobný počin vítáme. Zůstanou ale potíže s vozy, které do Česka míří ze zahraničí,“ vysvětlil Petr Vomáčka z ÚAMK.

Celoevropské řešení?

Jen během loňského roku se do tuzemska různými cestami dostalo 120 tisíc ojetých aut z ciziny. Jejich noví majitelé s nimi sice museli na technickou kontrolu, inspektoři ale u těchto aut počet kilometrů nijak ověřit nemohou. Neznají totiž jejich historii.

„Odhadujeme, že devadesát procent ojetin dovezených ze zahraničí má tachometr stočený,“ řekl serveru Lidovky.cz provozní ředitel AAA Auto Petr Vaněček. A v budoucnu se to zřejmě nezmění. Žádná jednotná evropská databáze aut totiž neexistuje. Její založení by musely iniciovat evropské instituce.

Ty však s ničím podobným zatím nespěchají. A to i přesto, že tlak oborových skupin na nalezení účinného celoevropského řešení přetáčení tachometrů sílí. Například nezisková organizace Car-Pass minulý týden Evropské komisi navrhla, aby každé auto v Unii mělo oficiální certifikát, v nemž by byla historie vozu podrobně popsána. Podobný režim funguje v Belgii, kde se díky certifikátům podařilo podvody na národní úrovni zcela vymýtit.

Další nešvary

Fotky a videa mají zabránit i dalším podvodům, k nimž při státních kontrolách dochází. Od Nového roku podle ministerstva například už nebude možné, aby vozidlo získalo osvědčení o technické způsobilosti, aniž by jej kontrolor fyzicky viděl.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?