Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo dostalo další stížnost na opravy Karlova mostu

Česko

  11:12
PRAHA - Ministerstvo kultury dostalo stížnost na práci svých úředníků, kteří zastavili přezkumné řízení dvou rozhodnutí pražského magistrátu týkajících se rekonstrukce Karlova mostu.

Karlův most foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Přezkum zahájil ministr na základě podnětu kritiků opravy mostu, podle nichž se při práci porušuje památkový zákon. Ministerstvo sice uznalo argumenty obsažené ve stížnosti, ale přezkum zastavilo s tím, že vlastník památky konal v dobré víře.

Podněty k přezkoumání magistrátních rozhodnutí z října roku 2008 a srpna 2009 podala dvě sdružení kritizující opravu mostu - Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče a Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, která podala i aktuální stížnost.

Oba podněty měly za cíl přezkoumat rozhodnutí magistrátního památkového odboru, tedy v důsledku napravit údajné chyby, které kritizující sdružení ve způsobu rekonstrukce shledávají. Prvotně ale chyby konstatovala památková inspekce ministerstva kultury a později i Národní památkový ústav (NPÚ).

V rozhodnutí ze srpna 2008 například magistrát podle asociace teprve rok po zahájení prací legitimizoval chybějící dokumentaci k rekonstrukci.

Oprava v dobré víře

Praha výtky odmítá a odmítla je i během přezkumného řízení ministerstva kultury. Podle dokumentu ministerstva z 20. ledna, kterým přezkum zastavilo, vlastník mostu jednal celou dobu od zahájení prací v dobré víře, že má veškerou dokumentaci v pořádku.

O dobré víře vlastníka nelze hovořit, když v době přípravy opravy nezajistil stavebně historický průzkum a dokumentaci, která by řešila obnovu kamenného zábradlí, uvádí asociace ve stížnosti.

Asociace veřejně požadovala také zastavit práce na mostě, v tomto týdnu podala ministerstvu kultury podnět k vyvlastnění mostu. Platný památkový zákon vyvlastnění jako krajní opatření v případě poškozování památky zná, ale jen za náhradu. Podle některých odborníků je odhadní cena Karlova mostu až deset miliard korun. Ty by stát musel Praze zaplatit.

Příliš mnoho nových kamenů

Mezi nejzávažnější pochybení podle památkové inspekce vedle nedostatečné přípravné dokumentace patřilo i to, že bylo nahrazeno více kamenů, než doporučil diagnostický průzkum, a způsob opracování kamenných součástí mostu.

Vyřazené kameny jsou ve skladu na Šutce a NPÚ slibuje, že se bude jejich stav znovu posuzovat a co nejvíce se jich do mostu vrátí. Chce proto také zřídit druhé úložiště kamenů poblíž mostu, aby se mohly hned na místě posuzovat.

Praha chce k posouzení jejich stavu přizvat více restaurátorů i přírodovědců, kameny použije prý i při dalších etapách rekonstrukce, ty nepoužitelné skončí v Muzeu Karlova mostu, městském muzeu či Lapidáriu.

Současná etapa oprav začala v roce 2007, skončit by měla v polovině letošního roku. Pracovníci při ní našli i obranný příkop pravděpodobně z třicetileté války u západního průčelí Staroměstské věže, který zase zazdí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat