130 let

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz, iDNES.cz

Ministerstvo obrany čelí první žalobě kvůli blokaci dezinformačních webů

Česko
  •   18:12
Dvě neziskové organizace Otevřená společnost a Institute H21 podaly správní žalobu na ministerstvo obrany kvůli zásahu proti dezinformačním webům. Podle nich byl postup státu nezákonný. Usilují také o vydání předběžného opatření, které by ministerstvu zakázalo zdržet se podobných zásahů. Ministerstvo obrany uvedlo, že žalobu zatím neobdrželo, a proto se k ní zatím nemůže vyjádřit.

Vláda 25. února, den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, vyzvala k přijetí opatření „vedoucích k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatelstva České republiky směrem k ospravedlnění a schvalování aktuální ruské vojenské agrese vůči Ukrajině“.

Sdružení CZ.NIC poté zablokovalo weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Sedm z nich na konci května odblokovalo - kromě Aeronetu, který podle sdružení nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli.

Iniciátoři žaloby připomněli, že k zablokování proruských dezinformačních webů přistoupili i mobilní operátoři. Žalobci rozporují to, že blokace byla nezávislým rozhodnutím soukromých subjektů. „Tvrdíme, že k zablokování došlo na základě závazného faktického pokynu ze strany Národního centra kybernetických operací při Vojenském zpravodajství ministerstva obrany,“ napsali ve společném prohlášení.

„Extrémně rizikové a do budoucna zneužitelné“

Upozornili na to, že národní centrum poslalo 25. února sdružení CZ.NIC oficiální dopis, v němž žádalo znemožnění přístupu k dezinformačním stránkám a přiložilo seznam konkrétních webů. Formulace v dopise nelze podle žalobců interpretovat jinak než jako závazný faktický pokyn ze strany státní moci.

Telegram

Podle Otevřené společnosti a Institute H21 porušil tento zásah principy právního státu, svobody projevu, práva přijímat informace, svobody myšlení a vědeckého bádání. „Takové jednání veřejné moci je extrémně rizikové a potenciálně zneužitelné do budoucna,“ uvedli.

Zároveň zdůraznili, že necítí žádné sympatie k obsahu zablokovaných webů. „Principy demokratického právního státu však nelze vyměnit za zdání vyššího dobra. Naopak právě to by byla prohra, proto je v těchto chvílích potřeba trvat na jejich vynucení,“ uzavřel Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás