Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo vnitra prohrálo spor s aktivistou, který nazval Šlachtu traktoristou

Zasedání skončilo, aniž by se Šlachta dostal ke slovu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasedání skončilo, aniž by se Šlachta dostal ke slovu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Aktivista s pseudonymem Tomáš Zelený, který proslul tím, že nazval exšéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu „ušatým traktoristou“ a dostal za to pokutu, vyhrál spor s ministerstvem vnitra. Zelený před soudem požadoval, aby ministerstvo zveřejnilo cenu posudků k případu, kde figuruje jako „permanentně podezřelý“.

Aktivista s pseudonymem Tomáš Zelený válčí od loňského dubna s policií a bojuje za navrácení věcí, které mu kriminalisté zabavili po zásahu proti extremistům v Olomouci. Od té doby je veden jako podezřelý, z ničeho ale obviněn nebyl.

Zelený si proto podle zákona o veřejném přístupu k informacím chtěl od tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vyžádat informaci, jak policisté vybírali odborníky pro vytvoření posudků na jeho zabavené věci a kolik tato operace stála. ÚOOZ mu to ale sdělit odmítl.

V polovině září Městský soud v Praze rozhodl, že Zelenému má útvar tyto informace poskytnout. Jelikož ale již neexistuje, povinnost padá na nástupnickou Národní centrálu proti organizovanému zločinu.

„Soud má tedy za to, že Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování je organizačním nástupcem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu služby kriminální policie a vyšetřování, a převzala tedy kromě jiného též jeho povinnosti vyplývající ze žádostí o poskytnutí informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím, uplatněných před 1. srpnem 2016,“ píše v odůvodnění soudce Slavomír Novák.

Vyhotovení rozsudku trvalo 135 dní, uvedl paragrafový aktivista Tomáš Pecina na svém blogu. Národní centrála má tak 15 dní od jeho doručení na to, aby aktivistovi požadované informace předala a zaplatila mu náklady řízení.

Ušatý traktorista

Aktivista Zelený se dostal do povědomí poté, co server Lidovky.cz informoval o tom, že musí zaplatit pokutu osm tisíc korun, neboť se posmíval policistům a tehdejšího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu nazval „ušatým traktoristou“.

Pokutu nakonec podle informací serveru Aktuálně.cz soud zrušil. Mostecký soud dospěl k názoru, že minimálně ve dvou případech je skutek promlčený. ÚOOZ sankci udělil za více než rok poté, co Zelený výroky pronesl.

Zelený vede spor s policií od loňského dubna, kdy ho policisté při razii proti extremismu vytáhli v Olomouci z jeho maringotky. Měli podezření, že patří ke skupině, která zapalovala policejní auta. Rozsáhlá akce později vykrystalizovala v soudní proces s anarchisty, jež měli podle vyšetřovatelů připravovat útok na vlak s vojenským materiálem. Obžalování však tvrdí, že se stali obětí policejních agentů, kteří buňku infiltrovali.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...