Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo zruší objednávku 300 tisíc vakcín, očkovat chce zdarma

Česko

  15:47
PRAHA - Česká republika odebere méně vakcín proti prasečí chřipce, než původně objednala. Ministerstvo zdravotnictví to v pondělí navrhne bezpečnostní radě státu a vládě. Zároveň budou mít už v pondělí členové vlády možnost nechat se očkovat u závodního lékaře. Od úterka by navíc mohl vakcínu dostat kdokoli, kdo si o ni řekne.
Očkování - ilustrační foto.

Očkování - ilustrační foto. foto: Reuters

Celkem stát nakoupí 700 tisíc dávek vakcíny proti pandemické chřipce a zaplatí za ně 160 milionů korun. Objednán byl milion vakcín. "Odstoupení od koupě 300 tisíc vakcín není spojeno s žádnou finanční sankcí," oznámila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje koupit menší počet vakcín hlavně proto, že o ně není velký zájem. "Ušetříme zhruba 55 milionů korun," uvedl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Na prasečí chřipku u nás prokazatelně zemřelo 100 lidí. Počet onemocnění klesá v celé Evropě. Světová zdravotnická organizace bude příští úterý rokovat o tom, jestli je už pandemie za vrcholem. Zatím ale nerozhodli, že by pandemie oficiálně skončila.

"Jsme obviňováni, že jsme nakoupili mnoho vakcín a že to je zbytečné. Ve skutečnosti jsme byli umírnění. Pokrývali jsme jen 1 procento populace," uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Pandemie se zatím projevuje méně nebezpečná, než se původně očekávalo. Prymula ale vysvětluje, že nákup a aplikace vakcín byly preventivní opatření, nikdo totiž nemohl vědět, jak se bude pandemie vyvíjet. "Když si někdo pojistí auto proti krádeži, také si nestěžuje, když mu ho během prvního roku nikdo neukradne," poznamenal.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň navrhuje, aby si pro vakcínu mohl do vakcinačního centra dojít úplně kdokoli kromě dětí do tří let. Děti a těhotné ženy budou potřebovat doporučení od svého lékaře, ostatní mohou přijít rovnou. Kdo má zdravotní pojištění, neplatí ani za vakcínu, ani za její aplikaci. Neplatí se ani regulační poplatek.

Kdo si vakcínu nechá píchnout, měl by být částečně chráněn i příští rok. Podle odborníků se totiž pandemický kmen objeví při příští sezónní chřipce. Celkem se nechalo v Česku očkovat 64 tisíc lidí, za poslední týden jen 500 lidí, týden předtím to bylo přibližně 1600 lidí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!