30. června 2016 15:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Němeček odvolal ředitele nemocnice v Hradci Prymulu. Kvůli střetu zájmů

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal ředitele Fakultní nemocnice v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal ředitele Fakultní nemocnice v... | foto: ČTK

PRAHA Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s okamžitou platností odvolal kvůli střetu zájmů z funkce ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové Romana Prymulu. Informoval o tom mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

Hlavním důvodem odvolání Prymuly je skutečnost, že v pozici ředitele veřejné fakultní nemocnice inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed s. r. o., kterou vlastnila a zřejmě doposud vlastní jeho dcera, uvedl Šticha. Prymula argumenty ministerstva odmítá.

„Myslím, že se prokáže, že jsem v žádném konfliktu zájmů nebyl. Prováděl jsem klinické studie mimo nemocnici u praktických lékařů. To znamená, že tam žádný konflikt není. Od zadavatelů studií jsme nakupovali léky v naprosto minoritním objemu. Za rok 2014 asi za 48 tisíc. To znamená, že je to nesrovnatelné s těmi částkami, které šly do klinických studií,“ řekl pro LN Prymula.

„Pan Cikrt v řadě věcí naprosto zásadně lže. Vůbec nechápe, jak to je. Protože kromě mě a mojí dcery jsou tam i jiní zaměstnanci. Takže se pak nemůže dopočítat, protože nepochopil, že jsou tam opravdu lidé, kteří na plný úvazek pracují,“ pokračoval v osvětlování kauzy Prymula.

„Budu se nepochybně bránit soudně. Považuji totiž tento důvod za zástupný problém. Hlavní důvod jsou názorové neshody v rámci fungování resortu,“ dodal závěrem.

Němeček si Prymuly váží

„Práce pana profesora Prymuly jsem si vždy vážil a považuji ho za skvělého odborníka v oboru vakcionologie. Zjištění, že porušoval zákon zamlčováním informací o střetu zájmů a pravdivě neinformoval o svých rozsáhlých soukromých aktivitách, považuji za natolik závažné, že jeho setrvání na místě ředitele veřejné fakultní nemocnice je nadále neudržitelné,“ uvedl ministr Němeček k odvolání Prymuly, který je také předsedou České vakcinologické společnosti. Ministr rovněž oznámil, že v nejbližším termínu vyšle do hradecké nemocnice hloubkovou kontrolu.

„Vzhledem k tomu, že jako ředitel nemocnice rozhodoval o nákupech farmaceutických a zdravotnických prostředků, jejichž dodavatelé zároveň spolupracovali s jeho soukromou společností Biovomed, došlo k flagrantnímu střetu zájmů,“ dodalo ministerstvo.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.