18. srpna 2015 17:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Němeček soukromým lékařům propočty nedal. Slíbil, že budou na konci září

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Zástupci Koalice soukromých lékařů si z úterního jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) odnesli slib, že jim v září předloží propočty jejich požadavků na zvýšení ceny práce lékařů v seznamu výkonů s bodovými hodnotami. Lepší ocenění práce by umožnilo zvýšit od ledna příjmy soukromých praxí.

Propočty měl ministr předložit už v úterý, kvůli dovoleným ale nejsou zpracována všechna data.

Na analýze spolupracuje ministerstvo se zdravotními pojišťovnami, další schůzka se soukromými lékaři bude po 20. září, kdy už by analýza mohla být hotová, řekl v úterý novinářům Němeček. „Ambulantní sféra je významnou součástí zdravotních služeb, nezapomeneme ani na tento sektor při zvyšování plateb,“ ujistil.

„Nemáme rádi nátlakové akce a velká gesta, takže jsme kvitovali příslib ministerstva zdravotnictví, že vypracuje analýzu a dá závěry k dispozici ve druhé polovině září,“ řekl mluvčí Koalice soukromých lékařů a předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák.

Věří, že požadavky soukromých lékařů „budou vyslyšeny“, že se tedy zvýší odměňování práce lékařů nejen v lůžkových zařízeních, nejen v přímo řízených či krajských nemocnicích, ale ve všech zdravotnických zařízeních, tedy i soukromých praxích. V nich pracuje zhruba polovina všech lékařů.

„Navýšení by mělo být formou změn v seznamu výkonů s bodovými hodnotami. Opakovaně jsme deklarovali, že jediné systémové řešení je navýšit hodnotu práce v seznamu zdravotních výkonů,“ shrnul Dvořák.

Němeček musí za Babišem

Konkrétní částku, kterou by zdravotnictví na růst příjmů lékařů potřebovalo, ministr ani soukromí lékaři neuvedli. K dotazu, zda bude Němeček žádat o další navýšení prostředků na čtvrtečním setkání ministra financí Andreje Babiše (ANO), Němeček uvedl, že příjmy z odvodů státu už se dál zvyšovat nebudou, o nich už vláda rozhodla. Bude ale chtít jednat s Babišem o penězích na investice pro vybrané nemocnice.

Prostředky na navýšení ceny lékařské práce chce Němeček získat z nárůstu výběru pojistného, který stoupá s tím, jak rostou mzdy, a tím i odvody občanů a firem do zdravotnictví. Také stát dá příští rok za své pojištěnce, což jsou děti, důchodci či nezaměstnaní, zhruba o dvě miliardy korun více. Celkem pošle stát příští rok do systému kolem 60 miliard. Zdravotnictví hospodařilo loni s téměř 300 miliardami korun.

Pro podporu svých požadavků jsou zástupci soukromých lékařů připraveni obrátit se na veřejnost a předsedy politických stran.

Zdravotníci žádají o schůzku se Sobotkou. Chtějí přidat

  • Částka, kterou zatím Němeček se Sobotkou vyjednali, nebude zdravotníkům z českých nemocnic stačit. Němeček navrhuje zvýšení platů od ledna o pět procent, zatímco odbory požadují deset, na což by bylo potřeba zhruba sedm miliard korun.
  • Odbory tedy požádají premiéra Sobotku o schůzku kvůli platům zdravotníků, řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.
    Ten ocenil Němečkovu snahu vyjít odborářům vstříc, jeho možnosti jsou podle odborů ale vyčerpané, proto se obrátí na vedení koalice. 
    Řešení by podle Engela měli hledat předsedové tří koaličních stran.
  • Němeček už dříve slíbil, že zvýšení odvodů státu o 1,8 miliardy v příštím roce půjde celé na platy v nemocnicích. Z upřesněných odhadů příjmů státního rozpočtu by mohl resort získat v příštím roce dalších 1,3 až 1,5 miliardy. To vše stačí jen na pětiprocentní navýšení tarifů, chybějí zhruba ještě čtyři miliardy.
  • Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích podle zdravotnických statistiků dosáhl letos 62 735 korun, z toho polovina je za přesčasy a služby. Základní plat lékaře činí 32 450 korun, sestry 19 680 korun.

ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.