Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ministr vnitra odvolal ředitele České pošty. Podniku podle něj chybí vize

Česko

  19:27aktualizováno  20:27
PRAHA - Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) odvolal ke konci února generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Poště podle ministra chybí smysluplná vize fungování podniku. Metnar na místo ředitele vypíše výběrové řízení, zatím povede Českou poštu ředitel divize poštovní provoz a logistika Vít Bukvic. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí ministerstva Hana Malá. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka odchází Elkán po vzájemné dohodě.

Bývalý ředitel České pošty Martin Elkán. foto: MAFRA

Česká pošta, jejímž zřizovatelem je ministerstvo vnitra, musí podle Metnara mimo jiné zrychlit projekt Pošta Partner, zmodernizovat třídicí uzly či balíková centra, zkvalitnit IT infrastrukturu a zaměřit se více na portfolio služeb, které přinášejí finanční efekty.

Projekt Pošta Partner spočívá v převádění některých poštovních poboček z pošty na partnery. Loni v prosinci pošta uvedla, že počet poštovních poboček převedených na partnery stoupl o 189 na celkových 428. Partnerské pošty tak tvořily zhruba 13 procent pobočkové sítě České pošty.

„Úkolem ministra vnitra je zajistit, aby všechny složky resortu fungovaly co nejlépe. Mezi tyto složky patří i státní podnik Česká pošta. Poté, co jsem se podrobně seznámil s chodem podniku a navštívil některé poštovní pobočky, mám jen slova uznání pro řadové zaměstnance, kteří v naprosté většině odvádějí ve své práci maximum,“ stojí v prohlášení ministerstva vnitra k situaci na České poště. 

Lubomír Metnar.

Podle něj chybí České poště smysluplná vize fungování podniku, kterou by bylo možné skutečně rozvíjet. „Nová generální ředitelka či generální ředitel ode mě bude mít jednoznačné zadání – připravit změnu fungování a rozvoje podniku, kterou v radikálním zlepšení služeb pocítí všichni zákazníci, ale i řadoví zaměstnanci České pošty,“ dodal ministr s tím, že děkuje Elkánovi a přeje mu mnoho úspěchů. ​Ten vedl společnost od 13. června 2014. 

Ministr se ve čtvrtek s Elkánem sešel. „Dohodli jsme se na ukončení jeho působení ve funkci generálního ředitele České pošty ke konci měsíce února,“ uvedl. Mluvčí pošty dohodu potvrdil.

Česká pošta spravuje 3200 poboček, což představuje jednu z nejhustších sítí v Evropě. Podnik zaměstnává 30 tisíc zaměstnanců a v roce 2016 vykázal zisk 193 milionů korun při výnosech 19,4 miliardy Kč.

Česká pošta

Historie: Státní podnik Česká pošta (ČP) byl založen 1. ledna 1993 rozdělením Správy pošt a telekomunikací Praha na Českou poštu a České telekomunikace (SPT Telecom).

Předmět činnosti: Hlavní činností je tuzemský a mezinárodní poštovní provoz. ČP plní takzvanou poštovní povinnost, musí tedy zajistit dostupnost všech základních služeb na celém území ČR. Za poskytování takzvané univerzální služby má pošta nárok na kompenzaci od státu.

Postavení na trhu: Do konce roku 2012 měla ČP monopol na doručování dopisů a dalších adresných listovních zásilek do 50 gramů. Od roku 2013 může tyto služby nabízet i konkurence, která se zaměřuje hlavně na podání od firemních klientů.

Zakladatel: Ministerstvo vnitra ČR 

Vedení: Martin Elkán, generální ředitel od června 2014 (od dubna 2014 poštu dočasně vedl) Hospodářské výsledky: - zisk před zdaněním 193 milionů Kč (2016) - výnosy 19,4 miliardy Kč (2016) 

Počet zaměstnanců: přes 31 tisíc lidí, z toho víc než 90 procent v provozu a obchodu (2016) Počet poboček: 3200 včetně partnerských (2016) 

Ostatní:

  • Od letošního února ČP zvýšila cenu známky na obyčejný dopis do 50 gramů o tři koruny na 19 Kč. Cena doporučeného psaní vzroste o šest korun na 44 Kč. Balíky o hmotnosti do dvou kg nezdraží, zvýší se ale ceny u výrazně těžších zásilek.
  • Množství posílaných dopisů v posledních letech klesá, přesto v celkovém objemu stále dominují. Ročně jich lidé pošlou stovky milionů. Jen v roce 2016 se ale snížil počet doručených obyčejných psaní o 11 procent.
  • Za poskytování takzvané univerzální služby dostává ČP kompenzace ze státního rozpočtu. Podle aktuální zprávy Evropské komise státní podpora, kterou v letech 2013 až 2017 dostala ČP na provozování svých služeb, neporušovala evropská pravidla. Pošta za celé období získá od státu 2,6 miliardy korun formou přímých grantů.
  • V rámci projektu Pošta Partner převádí ČP některé pobočky na jiné provozovatele, například na obecní úřady a místní obchodníky. Loni v prosinci pošta uvedla, že počet poštovních poboček převedených na partnery stoupl o 189 na celkových 428. Partnerské pošty tak tvořily zhruba 13 procent pobočkové sítě České pošty.
  • Část zaměstnanců pošty v prosinci 2016 stávkovala za vyšší mzdy. Do dvouhodinové výstražné stávky vstoupila 19. prosince jen zhruba stovka lidí, které podpořilo kolem 150 sympatizantů. Část pracovníků o tři dny později vstoupila do další stávky, která se dotkla především třídíren pošty. Vloni v dubnu neshledalo městské státní zastupitelství v Brně ohledně prosincové stávky v České poště podezření na trestný čin.
  • Od letošního ledna pošta přestala poskytovat služby pro Českou pojišťovnu a Home Credit, finanční produkty bude nabízet pouze pod značkou Poštovní spořitelny. V loňském roce uzavřela smlouvu o poskytování finančních služeb na pobočkách po dobu dalších deseti let se skupinou ČSOB, kam patří i Poštovní spořitelna.
  • Pošta se stejně jako další zaměstnavatelé potýká během posledních let s nedostatkem personálu, což souvisí s rekordně nízkou nezaměstnaností.
Autoři: ,