2. října 2017 16:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zrušil rozhodnutí o došetření kauzy kolem podnikatele Čadka a České pošty

Lukáš Čadek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Čadek | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí městského soudu, na jehož základě se měl vrátit k došetření případ podnikatele Lukáše Čadka týkající se údajné korupce a podvodu kolem státního podniku Česká pošta. Soud tak vyhověl stížnosti státního zástupce Zdeňka Matuly, který s vrácením případu do přípravného řízení nesouhlasil. Nyní by mělo být nařízeno hlavní líčení.

Pražské vrchní státní zastupitelství poslalo k soudu obžalobu letos v květnu. Na začátku července pak soud rozhodl o vrácení kauzy k došetření, Matula proti tomu podal stížnost. Odvolací soud podle justiční databáze 18. září rozhodnutí zrušil a věc vrátil k novému projednání.

Státní zástupci zatím nemají usnesení soudu k dispozici. „Ale je to dobrá zpráva, neboť předpokládám, že pokud bylo usnesení o vrácení věci do přípravného řízení zrušeno, mělo by být nařízeno hlavní líčení,“ sdělil Matula. Stejný postup očekává také pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Řekla, že pokud státní zástupci s podobnou stížností uspějí, tak to ze zkušeností z jiných případů znamená, že jsou splněny podmínky pro konání hlavního líčení.

Kauza vypukla v létě 2015. Policie nejprve Čadka obvinila z korupce poté, co tvrdil, že po něm Kamil Choc chtěl třímilionový úplatek za urovnání sporu s poštou. V médiích se objevovaly informace, že milion měl jít sociální demokracii a dva miliony ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). Vyšetřování ale neprokázalo, že Chovanec v případu figuroval. Policisté tehdy obvinili i Choce, který kvůli tomu má pozastavené členství v ČSSD.

Státní zástupci případ po několika týdnech poslali k soudu ve zkráceném přípravném řízení a navrhli potrestání obou aktérů kauzy za nepřímé úplatkářství. Za tento čin hrozí až dva roky vězení tomu, kdo úplatek poskytne, nabídne nebo slíbí, a až tři roky vězení tomu, kdo úplatek žádá či přijme. Soudy ale zkrácené přípravné řízení zamítly.

Loni byl Čadek obviněn také z podvodu. Podal totiž na Českou poštu trestní oznámení a kvůli obchodnímu sporu po ní požadoval 27 milionů korun. Podle detektivů si ale důkazy o nároku na peníze vymyslel a falšoval i klíčové e-maily. Policie vyšetřování obou případů spojila. Čadkovi hrozí až deset let vězení.

Čadek v minulosti v médiích vinu opakovaně odmítl. Na poštách prodával šicí boxy nebo drobné hračky a sortiment chtěl rozšířit. Podle pošty nabízel Čadek prodej dárkových poukázek, což ale jevilo známky loterie, ke které neměl podnikatel oprávnění, a i proto ze zakázky sešlo. Pošta v minulosti uvedla, že smlouvu na takový sortiment s Čadkem nikdy neuzavřela.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz