Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr Vojtěch chce plošně očkovat zdravotníky proti spalničkám

Česko

  13:10
PRAHA - Ministerstvo zdravotnictví chce nařídit v následujících týdnech plošné očkování proti spalničkám u zdravotníků na některých odděleních nemocnic, jako jsou třeba urgentní příjmy. Na Kongresu primární péče v Praze to v pátek řekl Českému rozhlasu ministr Adam Vojtěch (za ANO). Hygienická stanice Hlavního města Prahy již loni mimořádně nechala kvůli výskytu spalniček očkovat stovky zdravotníků. Počet případů spalniček byl loni vysoký a letos opět rychle roste.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). foto: ČTK

Proočkovanost proti spalničkám klesá, už nechrání před šířením

Loni byli na pokyn hygieniků očkováni zaměstnanci centrálních příjmů a příjmových ambulancí pražských nemocnic. V Praze byl výskyt spalniček nejvyšší z celé republiky a kvůli nakažení jednoho zaměstnance byl omezen provoz urgentního příjmu ve Fakultní nemocnici v Motole. Očkování se ale týkalo jen těch, kteří podle testů neměli dostatečnou hladinu protilátek v těle. Nyní by se podle Českého rozhlasu vakcinace týkala všech vybraných zdravotníků, aniž by se zjišťovala hladina protilátek.

„Až pak tady bude čelit tomu, že vypadne urgentní péče v Praze nebo někde jinde, tak nevím, co budeme dělat,“ řekl rozhlasu ministr. Poukázal právě na loňské uzavření urgentního příjmu motolské nemocnice.

Spalničky ve Sněmovně. Výskyt nemoci zavřel poslaneckou restauraci

Nemocných spalničkami bylo v Česku loni 207, což je druhý nejvyšší počet od roku 2008 a o 60 více než v předchozím roce. Nejvíc případů bylo podle hygieniků v Praze, přes 100 nemocných. Letos roste počet případů spalniček ještě rychleji než loni. Jen v Praze už bylo podle údajů ze začátku týdne letos zaznamenáno 65 nemocných.

Spalničky se projevují horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. Uvnitř úst se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Účinnou prevencí před nakažením je jen očkování. Proti nemoci není léčba, mírní se pouze příznaky.

Autor:

Mohlo by vás zajímat