Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropa prohrává boj se spalničkami. Počet nakažených se za rok ztrojnásobil, ohnisko je na Ukrajině

Zdraví

  21:17aktualizováno  21:43
LONDÝN - Případy spalniček v Evropě se podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) mezi lety 2017 a 2018 ztrojnásobily. Jejich výskyt dosáhl 82 596 případů, nejvíc za poslední desetiletí.

Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. foto: Reuters

Ačkoli se počet očkovaných zvyšuje, podle WHO není dostatečné na to, aby zabránilo šíření viru v mnoha zemích. Největší výskyt spalniček byl v loňském roce na Ukrajině. Virus tam napadl desetkrát víc lidí než v druhé nejpostiženější zemi - Srbsku. Více než 90 % případů se vyskytlo v deseti konkrétních evropských zemích, včetně Francie, Itálie a Řecka. Na statistiku upozornil server BBC.

Země s nejvyšším počtem případů spalniček v roce 2018:

Ukrajina – 53 218

Srbsko - 5 076

Izrael - 2 919

Francie - 2 913

Itálie - 2 517

Rusko - 2 256

Gruzie - 2 203

Řecko - 2 193

Albánie -1 466

Rumunsko -1 087

Spalničky jsou vysoce infekčním onemocněním, které může vést k závažným zdravotním problémům postihujícím plíce a mozek. Za rok 2018 zemřelo v Evropě na spalničky 72 lidí, v roce 2017 si vyžádaly 42 úmrtí.

V Británii se za loňský rok objevilo 953 případů spalniček. Na Ukrajině připadalo 1 209 případů spalniček na milion obyvatel, desetinásobně více oproti předchozímu roku. Za výrazným nárůstem spalniček v evropské statistice jsou především čísla z Ukrajiny. Celkový počet případů v Evropě byl za loňský rok 82 tisíc.

Proočkovanost na Ukrajině klesla v době konfliktu s Ruskem

BBC připomíná, že proočkovanost ukrajinské populace proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám prudce klesla v období konfliktu s Ruskem a v roce 2016 dosáhla pouhých jednatřiceti procent, což je jedna z nejnižších hodnot na světě. Na konci loňského roku dosáhl počet očkovaných dětí na Ukrajině 90 %, podle WHO ale musí být tento stav po nějakou dobu udržován, aby nedošlo k dalšímu šíření viru.

Na Ukrajině a v Rusku se zvyšují počty případů spalniček o desítky procent. Infekce je i v hotelech či věznicích

„Statistika pro rok 2018 ukazuje, že současné tempo vývoje proočkovanosti nestačí, aby zabránilo šíření spalniček,“ říká ředitelka WHO pro Evropu Zsuzsanna Jakabová. „Data ukazují neobvykle vysokou proočkovanost v tomto regionu, ale také rekordní počet nakažených i mrtvých. To znamená, že mezery v proočkovanosti stále nechávají viru otevřené dveře.“

Podle WHO nárůst výskytu spalniček v roce 2018 následoval období s historicky nejvyšším počtem Evropanů, kteří obdrželi druhou vakcínu proti této nemoci – dosáhl devadesáti procent. Procento dětí, které obdržely první vakcinaci, také stoupl, a to na 95 %.

Spalničkami v Praze letos onemocnělo už 35 lidí. Pokračuje lokální epidemie

Lokální epidemie spalniček trápí od konce loňského roku také Prahu. Letos v lednu jimi v hlavním městě onemocnělo 35 lidí. Poslední lednový týden byla kvůli spalničkám uzavřena restaurace v Poslanecké sněmovně. Podobná situace nastala v Praze i v první polovině roku 2018. Do dubna onemocnělo spalničkami 88 lidí, z toho 70 v hlavním městě. Kvůli kontaktu personálu s virem muselo být tehdy uzavřeno lůžkové oddělení motolské nemocnice.