Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministryni Novákovou má nahradit Havlíček, ministra Ťoka Kremlík. Ke změně dojde po návratu Zemana z Číny

Česko

  12:28aktualizováno  15:59
Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl jmenovat místo Marty Novákové (za ANO) ministrem průmyslu a obchodu místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka. Ministrem dopravy by se místo Dana Ťoka (za ANO) měl stát náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík. Babiš to řekl novinářům po setkání se Zemanem na Pražském hradě. Prezident podle něj se změnami souhlasí.

Premiér Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Potvrdily se tak dřívější informace LN.  Zeman přistoupí ke změnám ve vládě 30. dubna po návratu z návštěvy Číny. S kandidáty Kremlíkem a Havlíčkem by se měl sejít ještě před zahraniční cestou. Se jménem žádného z adeptů nemá Zeman problém, řekl Babiš po zhruba hodinové schůzce. Havlíčka podle něj prezident zná dobře, s Kremlíkem se nezná.

Premiér uvedl, že s hlavou státu ve středu probírali kompletně celou vládu. Nevyloučil další změny v kabinetu, aktuálně ale navrhuje jen konec Novákové a Ťoka. „To je pro tuto chvíli všechno,“ řekl. Média spekulovala o budoucnosti ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO). Místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček už dříve odmítl, že by se změny v kabinetu mohly týkat ministrů za sociální demokracii.

Nováková: Respektuji rozhodnutí

„Pan předseda vlády Andrej Babiš mě informoval o zamýšlené změně na pozici ministra průmyslu a obchodu. Respektuji toto rozhodnutí,“ oznámila Nováková již dopoledne v tiskové zprávě rozeslané ministerstvem.

‚Poškodila důležité vztahy s Tchaj-wanem.‘ Senátoři žádají Babiše, aby odvolal Novákovou

„Informovala jsem pana premiéra o rozpracovaných projektech, které jsou velmi aktuální a ve prospěch českých občanů a firem. Další komentář poskytnu po dnešním jednání na Pražském hradě,“ doplnila Nováková.

Ministryně Nováková.
Dan Ťok 8. dubna 2019, v den oznámení svého odchodu z funkce ministra dopravy.

Po středeční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem premiér oficiálně potvrdil dřívější informací LN, že Novákovou nahradí šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Ten se stal v posledních měsících Babišovou pravou rukou v oblasti inovační budoucnosti země, premiér se na něho spoléhá i při zahraničních cestách.

Havlíček dlouho Babišově lákání odolával. Jeho změnu názoru však naznačil fakt, že se stahoval ze své firmy Sindat. Podle obchodního rejstříku se 21. března vzdal postu jednatele skupiny.

Podle premiéra se osvědčil velmi dobře. Ministerstvo průmyslu a obchodu označil za složitý resort, který je pod vlivem různých podnikatelských skupin. Od Havlíčka čeká řešení otázky jaderné energetiky, poplatků za uhlí, problematiku byrokracie, živnostníků nebo vědy a výzkumu.

Zeman přijme Ťokovu demisi. Očekává vyjádření k odchodu ministryně Novákové

O konci Novákové se mluvilo delší dobu. Ministryně  v únoru čelila silné kritice poté, co jako důvod pro drahá mobilní data v Česku hledala v přílišném využívání bezdrátových wi-fi sítí.

Kritika zesílila po nedávném incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Ministryně později uvedla, že v záležitosti nevidí svou chybu. Její náměstek Vladimír Bärtl, který vyzval zástupce Tchaj-wanu k opuštění akce, dostal kvůli věci od ministryně vytýkací dopis.

Konkrétní důvody odchodu Novákové nechtěl Babiš komentovat. „Já jsem s paní Novákovou o tom mluvil, není jednoduché přijít z privátního sektoru do státní správy, která funguje úplně jiným způsobem,“ poznamenal. Odmítl, že by důvodem byl incident se zástupcem Tchaj-wanu.

Karel Havlíček, místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.
Vladimír Kremlík.

Čtyřiašedesátiletá Nováková byla ministryní od loňského června, kdy začala fungovat koaliční vláda ANO a ČSSD. V předchozí jednobarevné Babišově vládě zastával pozici minstra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Babiš: Kremlík je profesionál

Babiš potvrdil dřívější informace LN i v případě nástupce ministra Ťoka. Na jeho místo má nastoupit vysoce postavený úředník a právník Vladimír Kremlík, jenž nyní působí coby náměstek pro právní služby a hospodaření s majetkem na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Ke Kremlíkovi Babiš řekl, že ho zná už z doby, kdy byl ministrem financí. Poznamenal, že ohledně tohoto kandidáta dostává mnoho anonymů. Kremlík má podle něj prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň tajné. „Je to profesionál, pracovitý člověk, myslím, že jsem si prověřil dostatečně ty různé informace, co na něj přišly,“ řekl.

Podle životopisu zveřejněném na webu ÚZSVM Kremlík vystudoval pedagogickou fakultu v Hradci Králové a práva na Univerzitě Karlově. Jako právník pracoval nejprve ve Fondu národního majetku ČR, ve stejné době byl zvolen do dozorčích rad či představenstev třeba Českých aerolinií, Západočeské plynárenské nebo Východočeské energetiky. V dalších letech byl zaměstnán třeba na úřadu vlády, ministerstvu dopravy nebo na ÚZSVM.

Havlíček se podle premiéra osvědčil velmi dobře. MPO označil za složitý resort, který je pod vlivem různých podnikatelských skupin. Od Havlíčka čeká řešení otázky jaderné energetiky, poplatků za uhlí, problematiku byrokracie, živnostníků nebo vědy a výzkumu.

Vladimír Kremlík (46)

Datum a místo narození: 9. prosince 1972, Čáslav

Vzdělání: vystudoval bakalářský obor sociální práce na Vysoké škole pedagogické v Hradci Králové (nyní Univerzita Hradec Králové), později absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy (1999), kde také získal titul JUDr.

Dosavadní pozice: náměstek pro právní služby a hospodaření s majetkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM; od 2015)

Kariéra: začínal jako právník ve Fondu národního majetku (1999-2002), v roce 2002 krátce pracoval na úřadu vlády, poté byl ředitelem sekce v ÚZSVM (2002-2006), ředitelem vzdělávací a konzultační o.p.s. Institut sociálního rozvoje (2006-2007), v roce 2007 byl správním ředitelem na ministerstvu dopravy, poté působil jako manažer v Letišti Praha (2008); mezi roky 2008 a 2011 působil jako koncipient v kanceláři Rowan Legal a poté v Advokátní kanceláři Volopich, Tomšíček & spol.; po složení advokátní zkoušky působil tři roky (2012-2015) jako samostatný advokát; od roku 2015 je v ÚZSVM

Ostatní:

 • Během kariéry prošel orgány řady firem, během zaměstnání ve FNM působil mimo jiné v dozorčí radě Východočeské energetiky (1999-2002), společnosti Thermal-F (2000-2001) nebo Západočeské plynárenské (2000-2002), byl také v představenstvu Českých aerolinií (2000-2002). Po příchodu na ministerstvo dopravy před 12 lety zasedal v dozorčí radě Řízení letového provozu (2007) a Letiště Praha (2007-2008), byl i ve správní radě společnosti ČD Cargo (2007-2008).
 • Několik let jako externista přednášel na České zemědělské univerzitě finanční právo (2002-2006), působil i jako konzultant Komory pro hospodářské styky se SNS (2006-2007).
 • Před příchodem na FNM působil jako poradce tehdejšího místopředsedy Senátu za sociální demokracii Jaroslava Musiala a jako asistent tehdejšího místopředsedy vlády Pavla Rychetského. Od září 1999 byl také poradcem prvního místopředsedy Fondu národního majetku Jiřího Havla.
 • Z Fondu národního majetku v roce 2002 podle tisku odešel kvůli sporu, který vznikl mezi prezidiem FNM a výkonným výborem v souvislosti s plánovanými transakcemi podniku ČEZ. Fond předtím na mimořádné valné hromadě zabránil ČEZ v nákupu státních podílů v osmi regionálních distribučních společnostech a prodeji 66procentního podílu ČEZ v provozovateli přenosové soustavy ČEPS. O prodeji rozhodla vláda, spojení distributorů s výrobou v dnešní ČEZ se později uskutečnilo.
 • Poté Kremlík, který v 90. letech vstoupil do ČSSD, patřil mezi poradce sociálnědemokratického premiéra Vladimíra Špidly, z úřadu vlády ale po třech měsících přešel na krátce předtím vzniklý Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Karel Havlíček (49)

Datum narození: 16. srpna 1969

Vzdělání: absolvoval stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT); doktorské studium ukončil na podnikohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), kde se na fakultě financí a účetnictví habilitoval na docenta (2014); manažerská studia absolvoval na Pražské mezinárodní manažerské škole (PIBS) při Manchester Metropolitan University.

Současná pozice: místopředseda RVVI; spoluzakladatel a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP; od roku 2010); děkan Fakulty ekonomických studií a člen vědecké rady na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS).

Kariéra: od 90. let hájí na institucionální úrovní zájmy podnikatelů; donedávna byl spjat se společností Sindat, mateřskou firmou investiční skupiny, podnikající v oblastech finální chemie, speciálních textilií a biotechnologií, podle obchodního rejstříku se 21. března vzdal postu jednatele skupiny; Havlíček podle úterních Hospodářských novin nyní dokončuje převody a prodej podílů ve firmách, v nichž figuroval jako spolumajitel či jednatel (Technistone či Nanopharma).

Rodina: ženatý, má dvě děti

Ostatní:

 • Je považován za člověka blízkého premiéru Andreji Babišovi (ANO). Byl členem delegace, která jej doprovodila při březnové státní návštěvě v USA a při setkání s prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš jej také například pověřil, aby urovnal spor s podnikateli o daňové odpočty na výzkum a vývoj a pozval jej na sněm ANO.
 • Havlíček, který je zastáncem EET, je podle tisku premiérovou pravou rukou pro ekonomiku. Letos jej také například doprovázel na Světové ekonomické fórum do švýcarského Davosu na jednání s firmami Huawei, Apple, IBM nebo AT&T.
 • Vládní RVVI, které Babiš předsedá, v lednu schválila Inovační strategii do roku 2030 (Havlíček je jejím hlavním autorem a koordinátorem), díky níž by se ČR mohla zařadit mezi nejinovativnější země Evropy. Strategie obsahuje devět pilířů, na jejichž podobě se shodla podnikatelská akademická i vědecká sféra.
 • Nabídku stát se ministrem průmyslu Havlíček již jednou odmítl. Vládní angažmá mu Babiš nabídl na podzim 2017. Havlíček se tehdy vyjádřil, že nabídky si váží, nemůže jí ale přijmout, protože mu to nedovolují jeho četné (i podnikatelské) aktivity. Dnes premiér Babiš Havlíčka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi jmenovat ministrem průmyslu a obchodu místo Marty Novákové (za ANO). Havlíček podle informací MF DNES Babišovi kývl na nabídku už minulý měsíc při společné návštěvě USA.
 • Havlíček předsedá výzkumnému nanotechnologickému klastru a inicioval první privátní inkubátor pro české firmy v USA.
 • Jako autor či spoluautor se podílel na několika odborných knihách se zaměřením na řízení malých a středních podniků, publikoval přes sto článků v časopisech. Přednášel na řadě zahraničních univerzit.
 • Havlíček hovoří anglicky, německy, rusky, španělsky, francouzsky a částečně čínsky. Má rád turistiku a rockovou hudbu.

Změny v koaliční vládě

2018

9. července - Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) skončila po 13 dnech od jmenování ve vládě. Čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. V úřadě ji 10. července nahradil legislativec Jan Kněžínek.

18. července - Prezident Miloš Zeman přijal demisi ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), který rezignoval kvůli podezření z plagiátorství v bakalářské práci. Nahradila jej 30. července Jana Maláčová, která na ministerstvu dosud vedla odbor rodinné politiky a politiky stárnutí.

16. října - Zeman jmenoval ministrem zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který od srpna 2018 působil na MZV jako náměstek. Předtím byl vedením ministerstva pověřen první místopředseda vlády, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, protože Zeman odmítl jmenovat do funkce původního kandidáta ČSSD europoslance Miroslava Pocheho.

2019

10. dubna - Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) oznámila, že ji Babiš informoval o tom, že skončí ve funkci. Personální změna nastane i v resortu ministerstva dopravy, již 8. dubna oznámil svůj konec ve funkci ministr Dan Ťok (za ANO).

Babiš ve středu Zemanovi navrhl jmenovat místo Novákové ministrem průmyslu místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka. Ministrem dopravy byl se pak měl stát náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík. Zeman přistoupí ke změnám ve vládě 30. dubna po návratu z cesty do Číny.

Autoři: ,

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat