28. srpna 2018 10:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mladistvý, který loni napadl na Plzeňsku Ukrajince, je volný. Cizinec útok nepřežil

Násilí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Násilí - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PLZEŇ Ke třem letům vězení a podmíněnému trestu byli odsouzeni dva mladiství, kteří se loni v září podíleli na loupežném útoku na Ukrajince v Dobřanech na Plzeňsku. Cizinec útok nepřežil. Rozsudky byly vydány už v květnu, verdikt soudu pro mládež lze ale ze zákona zveřejnit, až když nabyde právní moci, uvedl list Mladá fronta DNES v úterním plzeňském vydání.

Třetím útočníkem byl dospělý muž, na nějž podal státní zástupce před několika dny obžalobu. Soud se kauzou bude zabývat letos, uvedl deník.

V případu vylákala parta mladých opilého Nazara K. z Ukrajiny z baru. Slibovali mu marihuanu. Na neosvětleném místě oběť umlátili, ukopali a oloupili o batoh. Jeden útočník byl dospělý, dva mladiství a poslední byl školák, jemuž v době činu nebylo 15 let, takže nebyl trestně odpovědný.

Oba mladistvé zatkla zásahová jednotka pár dnů po činu v Dobřanech. Třetí útočník uprchl do Velké Británie, kde ho policisté vypátrali, zatkli a letos v dubnu dopravili do ČR.

O potrestání mladistvých, jimž hrozilo až pět let vězení, rozhodl plzeňský soud pro mládež v květnu. Mladistvého, který čin spáchal necelé dva týdny před svými osmnáctinami, soudci poslali za mříže na tři roky. Oběť srazil k zemi a nejméně jednou jí dupl na hlavu. Po odpykání trestu bude vyhoštěn na Slovensko, kde má družku a dvě děti.

Jeho o čtvrt roku mladší komplic dostal podmíněný trest deset měsíců se zkušební dvouletou dobou. Podle soudců kopl už ležícího muže do ramene a pak utekl. Jeho jednání nelze posuzovat jako spolupachatelství z loupeže, uvedli soudci. Prázdninové pravomocné odsouzení k podmíněnému trestu znamenalo, že soud pustil mladíka z vyšetřovací vazby.

U odsouzeného ke třem letům vězení začal trest platit dva dny po vynesení rozsudku, u podmínečně odsouzeného až v průběhu prázdnin.

Z rozsudku vyplývá, že útočníci napadenému 29letému muži pachatelé rozlámali kosti obličeje, utrhli mu i část ucha. „Útok byl velmi brutální. Poškozený se udusil vlastní krví,“ uvedl v rozsudku soudce Jan Špeta.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz