Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moje jméno teď zaznít nemělo, myslí si klíčový muž kauzy Rath

Česko

  7:00
Odstartoval operaci, která vyústila v největší korupční aféru posledních let – zatčení vlivného poslance a hejtmana Davida Ratha se sedmi miliony korun v rukou.

Protikorupční policie obvinila Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřinu Pancovou. foto: grafika LN/Šimon

Věřil, že justice jeho jméno udrží v tajnosti. Nestalo se. Neuběhlo ani čtrnáct dní od razie a jméno Libora Gregora skloňuje většina médií.

VŠE O KAUZE DAVIDA RATHA NEJDETE ZDE

„Je pro mě naprosto nepochopitelné, proč v této fázi vyšetřování je nutné, aby na veřejnost vyplulo jméno toho, kdo na vše upozornil,“ komentuje únik Gregor, bývalý policista, jenž loni na podzim Nejvyšší státní zastupitelství upozornil na připravované manipulace při veřejné zakázce na opravu zámku ve středočeském Buštěhradu. Právě díky němu mohla policie takřka v přímém přenosu sledovat korupční spiknutí.

Podle náměstka nejvyššího státního zástupce Igora Stříže z úst Gregora nezaznělo, že by se obával o svůj život, proto zastupitelství nevyužilo ustanovení trestního řádu, které by umožnilo skrýt jeho identitu.  "V souladu s trestním řádem je potom trestní oznámení součástí vyšetřovacího spisu," vysvětlil Stříž.

Odmítl však, že by Gregorovo jméno uniklo z nejvyššího zastupitelství. "Důvěrnost informací ze strany Nejvyššího státního zastupitelství byla zachována, o čemž svědčí už fakt, že po celou dobu prověřování nebylo nejen o oznamovateli, ale ani o kauze samotné nic známo. Různé informace se začaly šířit až poté, když bylo zahájeno trestní stíhání a spisový materiál musel být zpřístupněn širšímu okruhu osob, tedy mimo jiné obhajobě," dodal náměstek.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat