1. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Moje jméno teď zaznít nemělo, myslí si klíčový muž kauzy Rath

Protikorupční policie obvinila Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřinu Pancovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protikorupční policie obvinila Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřinu Pancovou. | foto: grafika LN/Šimon

Odstartoval operaci, která vyústila v největší korupční aféru posledních let – zatčení vlivného poslance a hejtmana Davida Ratha se sedmi miliony korun v rukou.

Věřil, že justice jeho jméno udrží v tajnosti. Nestalo se. Neuběhlo ani čtrnáct dní od razie a jméno Libora Gregora skloňuje většina médií.

VŠE O KAUZE DAVIDA RATHA NEJDETE ZDE


„Je pro mě naprosto nepochopitelné, proč v této fázi vyšetřování je nutné, aby na veřejnost vyplulo jméno toho, kdo na vše upozornil,“ komentuje únik Gregor, bývalý policista, jenž loni na podzim Nejvyšší státní zastupitelství upozornil na připravované manipulace při veřejné zakázce na opravu zámku ve středočeském Buštěhradu. Právě díky němu mohla policie takřka v přímém přenosu sledovat korupční spiknutí.

Podle náměstka nejvyššího státního zástupce Igora Stříže z úst Gregora nezaznělo, že by se obával o svůj život, proto zastupitelství nevyužilo ustanovení trestního řádu, které by umožnilo skrýt jeho identitu.  "V souladu s trestním řádem je potom trestní oznámení součástí vyšetřovacího spisu," vysvětlil Stříž.

Odmítl však, že by Gregorovo jméno uniklo z nejvyššího zastupitelství. "Důvěrnost informací ze strany Nejvyššího státního zastupitelství byla zachována, o čemž svědčí už fakt, že po celou dobu prověřování nebylo nejen o oznamovateli, ale ani o kauze samotné nic známo. Různé informace se začaly šířit až poté, když bylo zahájeno trestní stíhání a spisový materiál musel být zpřístupněn širšímu okruhu osob, tedy mimo jiné obhajobě," dodal náměstek.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky