Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Monsport žaluje bytové družstvo Svatopluk o 21 milionů za nájem za poslední tři roky

Česko

  12:12aktualizováno  14:03
Horoměřice - Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21 milionů za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky, řekl ČTK předseda družstva Martin Junek. Monsport informaci potvrdil, žalobu podle svých slov podal na základě loňského rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Josef Monsport foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Monsport žádá nájemné pouze za poslední tři roky, nájemné za předešlá léta je již promlčené. Žalobu podal u Okresního soudu pro Prahu-západ v červnu, družstvo se o žalobě dozvědělo z datové schránky ve středu. Družstvo má nyní 30 dní na vyjádření.

Nejvyšší soud před rokem rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Nemovitosti totiž spadají do konkurzní podstaty. NS tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy po zkrachovalém H-Systemu sami dostavěli, se odstěhovat odmítají.

Areál dříve patřící zakladateli H-Systemu propadne státu. Měl ho prodat ve zinscenované aukci

Termín vystěhování byl původně do 23. srpna 2018. Ústavní soud ale vykonatelnost červencového rozhodnutí Nejvyššího soudu odložil, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá. I rok od rozhodnutí Nejvyššího soudu žijí lidé v Horoměřicích stále v nejistotě.

Ústavní soud zatím o stížnosti nerozhodl, řekla ve čtvrtek ČTK jeho mluvčí Miroslava Sedláčková. Není ani jasné, kdy by mohl padnout verdikt.

Podle Junka zaslal Monsport družstvu nejdříve předžalobní výzvu, ve které požadoval zaplacení celkem zhruba 22 milionů korun - 21 milionů za užívání osmi bytových domů, zhruba tedy 60 bytů a necelý milion za užívání stavebních pozemků a zahrad u řadových domů, které již byly z konkurzu vyjmuty. V samotné žalobě ale nakonec požaduje jen 21 milionů.

„Pro družstvo Svatopluk to jistě nemůže být překvapení, protože my jsme jim posílali již předžalobní upomínku, takže to není novinka,“ řekl ve čtvrtek ČTK Monsport. „Tento krok, který jsme učinili, svým způsobem navazuje a vyplývá z pravomocného rozhodnutí Nejvyššího soudu,“ dodal Monsport. Soud podle něj uvedl, že pouze správce může nakládat s majetkem zapsaným v konkurzu a mít z něj užitky, případně benefity v podobě nájmu. „Za celou dobu nebyli správci placeny těmi užívajícími osobami žádné poplatky či peníze,“ dodal konkurzní správce.

60 klientů H-Systemu stát odškodní za průtahy. Výměnou stáhnou žaloby

Právníci družstva podle Junka poslali Monsportovi na předžalobní výzvu nesouhlasné vyjádření. Mezi použitými argumenty byla například skutečnost, že obyvatelé domů si je dostavěli za své prostředky. „Takové peníze opravdu nemáme. Většina obyvatel jsou důchodci, kteří si neumí představit, kde by vzali tolik peněz,“ řekl Junek. Na jednu rodinu vychází zaplatit zhruba 350 000 korun.

„Je to nehoráznost. Dostavíte na základě řádného povolení konkurzního správce barák, který neměl střechu, okna, dveře, nic. Zaplatíte to komplet podruhé a on za toto chce nájem? Samozřejmě s tím nemůžu absolutně souhlasit,“ řekl ČTK jeden z obyvatel dotčených domů Richard Stadler. Správce Monsport podle něj získává peníze pouze pro majoritního věřitele, společnost Gomanold, která by z případných zaplacených peněz za nájem dostala nejvyšší částku.

Monsport částku za nájemné vypočítal na základě znaleckého posudku, který má ČTK k dispozici. Dvacetistránkový dokument určil jako obvyklé nájemné v Horoměřicích v loňském roce 157,50 koruny za metr čtvereční.

V samotné žalobě Monsport soud žádá o vydání platebního rozkazu, kromě samotného nájemného má BD Svatopluk zaplatit také úroky z prodlení, a to ve výši deset procent ročně, doba prodlení má běžet od 30. května. Pokud soud žalobě vyhoví, bude družstvu podle Junka hrozit exekuce.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty dostavěli sami, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.

Výběr údajů souvisejících se zkrachovalou stavební společností H-System

  • Spor kolem domů v Horoměřicích, které dostavěla část klientů H-Systemu, patří k posledním dozvukům kauzy, jež se táhne již od konce 90. let. V současné době se osudy lidí, kteří svépomocí dostavěli domy, ve kterých již dvě dekády bydlí, zabývá Ústavní soud (ÚS). Na něj se loni v létě obrátilo bytové družstvo Svatopluk poté, co Nejvyšší soud (NS) rozhodl o tom, že lidé mají vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích. ÚS zatím o dovolání nerozhodl, odložil ale nucené stěhování.
  • Jádrem sporu mezi družstvem Svatopluk a konkurzním správcem Josefem Monsportem (který nyní žádá doplatit podle něj dlužné nájemné) je způsob, jakým se někdejší klienti H-Systemu dostali ke svým nemovitostem. Po krachu společnosti, která slibovala stavět cenově dostupné rodinné domky, část podvedených lidí založila v říjnu 1997 družstvo Svatopluk, které svépomocí dokončilo rozestavěné nemovitosti v Horoměřicích u Prahy.
  • Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil, jeho nástupce Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Z výtěžku měli být uspokojeni všichni klienti firmy, tedy i ti, kteří H-Systemu zaplatili a po krachu nezískali ani hrubou stavbu ani pozemek. Členové družstva vedou s Monsportem od roku 2000 soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli.
  • Pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy, zlom ovšem přinesl koncem loňského července rozsudek Nejvyššího soudu. Družstvo podle něj pokračovalo ve stavbě na pozemcích H-Systemu a v podstatě tak investovalo do cizího majetku. Podle NS šlo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu, ale jen předběžnou domluvu s tehdejším konkurzním správcem o dostavbě a následném prodeji za pevně stanovenou cenu.
  • Verdikt, podle kterého jsou mimo jiné neplatné nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli, loni kritizovali vrcholní politici včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády v souvislosti s případem klientů firmy H-System mluvil o nespravedlnosti, po setkání s členy družstva pak řekl, že případem se bude zabývat vláda, jež podle něj požádá příslušné složky o prověření konkurzu.
  • Prezident, který loni v září u ÚS podpořil podání družstva Svatopluk, mimo jiné prohlásil, že rozsudek NS vyvolává spolu s dalšími verdikty vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Zemana za jeho slova kritizoval soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka, který se kauzou zabýval. Poukázal na roli bývalého Zemanova poradce Miroslava Šloufa a na jeho propojení s H-Systemem.
  • Peníze, které by byly případně získány z prodeje domů v Horoměřicích, mají sloužit k uspokojení věřitelů. Největší, zhruba miliardovou pohledávku drží firma Gomanold s kyperským majitelem. Společnost, za niž jedná podnikatel Marek Galvas, se zaměřuje na odkup a vymáhání pohledávek, v poslední době se angažovala i kolem vagónky Legios nebo výrobce tramvají Inekon. Podle médií má Galvas blízko k podnikatelským skupinám Czechoslovak Group a J&T.
  • Druhým největším věřitelem je pak družstvo Svatopluk, které přihlásilo pohledávku 453 milionů korun. Na rozdíl od Gomanoldu, ale i menšího sdružení bývalých klientů H-Systemu Maják, nemá družstvo svého zástupce ve věřitelském výboru. Loni se sice místa ve výboru vzdal Finanční úřad pro Prahu-západ a družstvo Svatopluk věřilo, že jej nahradí, insolvenční soudkyně ale do vybrala daňového poradce Tomáše Rozsypala, už druhého z představitelů Majáku.
  • Jednání Gomanoldu, který odkoupil původní pohledávku Komerční banky, která H-Systemu poskytla stamilionové úvěry, loni ostře kritizoval například lidovecký senátor Jiří Čunek. "Tu pohledávku koupila za 70 milionů a už získala 142, takže vydělala bohatě," prohlásil. Podle dostupných údajů věřitelé z výnosů prodeje majetku H-Systemu získali větší sumy v letech 2011 a 2014, kdy se mezi ně rozdělilo 140 a 43 milionů korun, později přibyly ještě menší sumy.
  • Společnost H-System vznikla v listopadu 1993 a klienty přilákala sliby dostupného bydlení u Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Konkurz byl na firmu vyhlášen v listopadu 1998. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování H-Systemu odpykal 12 let vězení; propuštěn byl v roce 2016. Spolu s ním byli odsouzeni k podmíněným trestům i dva představitelé družstva Svatopluk Ivan Král a Pavel Středa, a to pro poškozování věřitele.
Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč