30. dubna 2017 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Morava si oddechla. Řeky klesají a další déšť se nečeká

Prudký déšť - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prudký déšť - ilustrační foto | foto: Yan Renelt, MAFRA

Vzedmutí hladin toků na Moravě způsobené pátečními dešti odeznělo. Povodňové stupně platily v neděli kolem 11:30 na posledních pěti místech v povodí Odry a v Lanžhotě na dolním toku řeky Moravy a hladiny dál klesají. Vyplývá to z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstrahu před povodněmi, která měla pro Břeclavsko a Hodonínsko původně platit do dnešního poledne, meteorologové zrušili před půlnocí.

Během noci na dnešek v Česku napršely maximálně tři litry na metr čtvereční, uvedl ČHMÚ. Také v neděli se podle předpovědi mají přeháňky vyskytovat pouze ojediněle.

Hladiny ještě v sobotu odpoledne rostly na dolních tocích Opavy a Moravy tím, jak sem dotékala voda z horních částí jejich povodí. Opava v Děhylově na Opavsku kulminovala na povodňovém stupni pohotovosti během sobotního večera, hladina Moravy vystoupala na čtyřech měřicích místech maximálně na nejnižší stupeň bdělosti a v Lanžhotě na Břeclavsku u hranic se Slovenskem kulminovala kolem 440 centimetrů v noci na dnešek.

Vedle Lanžhotu zůstávala podle meteorologů povodňová bdělost kolem 11:30 ještě na Odře v ostravském Svinově a Bohumíně, na Opavě ve stejnojmenném městě a také v Děhylově a ještě na Lučině u vodní nádrže Žermanice.

Podle vodohospodářů platil dnes ráno také stupeň pohotovosti na Opavě v Držkovicích na Opavsku a bdělost na říčce Krasovce v Radimi na Bruntálsku. „Další srážky očekáváme až v pondělí či v úterý. Navíc v minimálním rozsahu. Proto by hladiny měly dál klesat,“ řekla ČTK mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Mimo stupně povodňové aktivity se dostaly v noci na dnešek také hladiny řek ve Zlínském kraji. Na Bystřičce a Velké Stanovnici na Vsetínsku ještě v sobotu ráno platila povodňová pohotovost, do normálu se Bystřička dostala v sobotu vpodvečer, Stanovnice před půlnocí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz