24. května 2013 9:10, aktualizováno  21:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mlčeli jsme, aby Dahlgren na palubě neohrozil pasažéry, říká policie

Američana Kevina Dahlgrena podezírá policie ze čtyřnásobné vraždy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američana Kevina Dahlgrena podezírá policie ze čtyřnásobné vraždy. | foto: Policie ČR

BRNO Policisté zadrželi Američana Kevina Dahlgrena a obvinili ho ze čtyřnásobné vraždy v Brně - Ivanovicích. Podle kriminalistů se po vraždě dostal přes Vídeň do Spojených států, kde ho zadrželi hned na letišti.

Kevina Dahlgrena, který je podezřelý ze zavraždění čtyř lidí, dnes v Alexandrii v americkém státě Virginie vyslechla policejní soudkyně. Podezřelý má zatím zůstat ve vazbě. Další výslech je podle agentury AP naplánován na středu.

Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechova potvrdila, že by měl Dahlgren zůstat v předběžné vazbě po dobu vydávacího řízení. Do dvou měsíců musí ministerstvo doručit do USA žádost o Dahlgrenovo vydání do ČR, kde mu hrozí až doživotní trest.

"Žádost o předběžnou vazbu Ministerstvo spravedlnosti České republiky podalo na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu a žádosti o zajištění předběžné vazby jmenovaného, které obdrželo od Městského soudu v Brně dne 23.5.2013 v odpoledních hodinách," sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Podezřelý se v pátek před soudem objevil v poutech a v zelené vězeňské kombinéze. Soudu řekl, že jeho rodiče v Kalifornii mu zajistí obhájce. Podle jeho facebookového profilu pochází podezřelý z kalifornského města Palo Alto.

"Včera ve večerních hodinách na letišti ve Washingtonu jsme zadrželi Američana Kevina Dahlgrena, který je obviněn ze čtyřnásobné vraždy v Ivanovicích," oznámil v pátek ráno jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

O tom, že je muž v letadle, které mířilo z Vídně do Washingtonu, věděla policie už ve čtvrtek dopoledne. "Ovšem vzhledem k tomu, jak případ sledovala média, vznikla důvodná obava, že by si v mobilu mohl přečíst, že víme, kde je. A mohl se něčeho dopustit na palubě letadla," zdůvodnil Tržil, proč policie do dnešního rána neprozradila, že ví, kde se Dahlgren nachází. Dodal, že do akce se zapojil i důstojník FBI z Prahy.

Podle letového řádu vídeňského letiště musel Dahlgren sedět v letadle, které do Washingtonu odlétalo v 10:20 ve čtvrtek dopoledne. Let trval zhruba deset hodin a stroj přistál v USA kolem druhé hodiny tamějšího času.

Rodinná tragédie

V Brně - Ivanovicích byli v noci na čtvrtek zavražděni čtyři lidé. Jejich těla nalezli hasiči přivolaní k požáru, pachatel - Američan Kevin Dahlgren - chtěl nejspíš po vraždě zahladit stopy. Jednou z obětí byla učitelka na místní základní škole, další tři jsou její příbuzní.

Američan byl záhy obviněn v ČR z čtyřnásobné vraždy a hned byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Hrdlička ocenil spolupráci s policejní centrálou Sirene v Rakousku a styčným důstojníkem americké FBI v Praze.

K vraždě policisté odmítli uvést bližší informace. Pouze potvrdili včerejší informace médií, že obětí je čtyřčlenná rodina, a uvedli, že muž použil "různé zbraně", které nemohou specifikovat. "Budou zajišťovány další důkazy v domě i další důkazy ve vztahu k osobě obviněného," dodal Tržil.

Do Brna za příbuznými

Ze Spojených států přijel Dahlgren teprve před pár dny, chtěl se tu na čas usadit. Místo toho narychlo odjel poté, co zavraždil své příbuzné. Čtyřčlennou rodinu z Brna, u které bydlel. Příbuzní a přátelé rodiny se probírají z šoku.

V satelitním městečku na okraji Brna, v Ivanovicích, bylo ve středu večer nezvykle rušno. Policejní vozy zaplnily po desáté večer jednosměrnou Zatloukalovu ulici, na jejímž konci se nacházelo hrůzné místo činu.  

V rodinném domku našli kriminalisté čtyři osoby bez známek života. Podle jedné z variant, která koluje mezi místními, vstoupil do domu po vraždách jako první jeden ze sousedů, který viděl, že z garáže vychází kouř. "Tak se tam šel podívat, aby uhasil oheň. Přitom prý našel na hromadě ty zavražděné. Jeden měl být zastřelený, další prý vrah podřízl," líčil novinářům obyvatel jednoho z blízkých domů.

K TÉMATU:

Jednou ze čtveřice mrtvých je učitelka Masarykovy základní školy v Brně. "Policie nám zavolala, že je jednou z obětí," potvrdil serveru Lidovky.cz ředitel školy Jiří Šebela. Sám dorazil na místo tragédie a v domě strávil více než hodinu, zřejmě rodinu blíže znal. S novináři však nechtěl o tragédii hovořit. I kvůli zákazu od policie.

Dahlgrenovu vražednému řádění neunikli ani dva učitelčini synové a zároveň zřejmě jeho bratranci, Martin a Filip. Oba hráli v kapele Ukulele Orchestra jako Brno, která kvůli tragédii zrušila všechny naplánované koncerty. Na facebookových stránkách orchestru se sešly už desítky kondolencí. "Upřímnou soustrast, všechny jsem je znal osobně, je to příšerný, že už tady nejsou s náma," napsal jeden z fanoušků kapely.

Kolem identity čtvrté oběti panují zatím nejasnosti. Nejčastěji se uvádí, že šlo o manžela a otce zavražděných. Jiná verze zní, že v domě bydlelo ještě jedno dítě, které chodilo teprve do základní školy. Policie uvedla pouze tolik, že jde o rodinu. Sousedé se každopádně shodují: byli to příjemní a bezproblémoví lidé.

Psychické problémy?

Hlavní otazník nyní spočívá nad motivem pachatele. Kevin Dahlgren, který 10. června oslaví 21. narozeniny, přicestoval do Česka teprve před dvěma či třemi týdny. Podle informací, které o něm kolují, mohla svou roli sehrát psychická nemoc, kterou trpí, ale i krize identity, jíž údajně v posledních měsících procházel.

Životní plány si chtěl zřejmě ujasnit v Česku. Ubytoval se u svých příbuzných v Ivanovicích a chtěl se tu na nějaký čas usadit. Hledal si práci a i na Facebooku zveřejnil inzerát, v němž nabízel doučování z angličtiny.

Jak ale popsala pro Lidovky.cz jedna jeho známá z Brna, poslední dny se ostatním stranil. A nakonec se ve středu večer nečekaně rozloučil. "Včera večer poslal zprávu mému kamarádovi, že mu za všechno děkuje, ale že je na cestě pryč, snad do Vídně," uvedla žena. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Jeho minulost neznámá

Server Lidovky.cz požádal americkou ambasádu o informace, zda má muž už nějaké dřívější záznamy v trestním rejstříku. Přišla však jen stručná reakce. "Velvyslanectví USA nemůže tuto tragickou událost komentovat, obraťte se prosím na českou policii," uvedl mluvčí velvyslanectví Paul Oglesby.

Kevin Dahlgren už se nachází v databázi osob, po kterých pátrá policie.

Kevin Dahlgren se nacházel v databázi osob, po kterých pátrá policie.

Na Facebooku o sobě Dahlgren uvedl, že pochází z města Palo Alto v Kalifornii. Účet na sociální síti si Dahlgren vytvořil teprve nedávno a mezi přáteli má i několik lidí z Česka. Od čtvrtečního rána, kdy se jeho tvář ukázala ve zpravodajství všech českých médií, si ho však už řada lidí z přátel "vyškrtla". Zatímco ráno jich měl ještě 31, momentálně jich téměř deset ubylo.

Důvodem může být i fakt, že o neznámém Američanovi se média snažila bližší informace zjistit právě přes jeho přátele na sociální síti. Většina z nich však o tragické události hovořit nechce. "Kyle si nepřeje, aby byl kontaktován," uvedla kamarádka muže, který hraje ve stejné kapele jako dovčerejška dva zavraždění bratři.

spaŠárka Pálková, ogoOndřej Golis
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.