Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Osm milionů pro Zemana? Nevím, kdo to platil.‘ Veleba je přitom členem spolku, který peníze daroval

Jan Veleba, předseda SPO a senátor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veleba, předseda SPO a senátor | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA „Nevím, opravdu nevím“. Senátor, předseda Strany práv občanů a Zemanův sympatizant Jan Veleba neumí vysvětlit, kde se vzaly peníze určené na kampaň současné hlavy státu, které daroval spolek Přátelé Miloše Zemana. A to i přesto, že je sám členem tohoto spolku. Nejde přitom o zanedbatelnou částku. Na účet doputovalo osm milionů korun.

Ve výčtu sponzorů Zemanovy kampaně se pod kolonkou „nepeněžité plnění“ mimo jiné objevuje spolek Přátelé Miloše Zemana. Podle Veleby jsou členové spolku lidé, se kterými Zeman přicházel do kontaktu a kteří jej podporují.

Spolek daroval bezmála osm milionů korun na velkoplošnou venkovní reklamu a další služby spojené s propagací před volbami. 

V prezidentských volbách navíc spolek vedl kampaň na podporu Miloše Zemana, aniž by byl registrován jako třetí osoba pro volbu prezidenta na stránkách Úřadu pro pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Zakládajícími členy spolku byli Vratislav Mynář, Martin Nejedlý, Miroslav Grégr, Karel Srp, Miroslav Šlouf či nyní už zesnulý Eduard Votava. Server Lidovky.cz se pokoušel spolek kontaktovat. Marně.

Bez vysvětlení

Kdo konkrétně tuto sumu zaplatil? „Nevím, opravdu nevím,“ nedokázal odpovědět senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba. „Já ani nevím, kolik těch billboardů třeba je. Někdo to určitě musel zaplatit,“ sdělil mimo jiné dále v rozhovoru pro DVTV. Ve dvacetiminutovém interviewu, v němž se vyhýbal odpovědi a před jehož skončením rozzlobeně odešel ze studia, také zmínil, že je potřeba se zeptat přímo současné hlavy státu.

„Nejsem předseda tohoto spolku,“ odvětil na výtku moderátora, že by kampaň měla být transparentní a že by jako jako jeden ze členů spolku měl vědět, z čí kapsy peníze ne Zemanův účet přitekly. 

Stejně reagoval i na dopolední dotaz serveru Lidovky.cz, zda na kampaň přispěla Strana práv občanů, jíž předsedá. A také na otázku, jestli zmíněná partaj organizuje Zemanovu kampaň. To ale Veleba v telefonickém rozhovoru vyloučil. „Každý, kdo zná pana prezidenta a kdo je v té straně, pro něj chce něco udělat,“ uvedl. Strana jako taková ale prý nic neorganizuje. 

Prezident Miloš Zeman a senátor Veleba
Jiří Ovčáček na konferenci zmínil, že je nutné nastavit veřejnoprávní televizi...

Veleba zároveň vyjádřil radost z toho, že podporu cítí i od mnoha lidí „zvenčí“, nejen ze Strany práv občanů. „Mohu doložit, že mi chodí desítky vzkazů denně o tom, že lidé chtějí pomoci Zemanovi,“ sdělil a pokračoval líčením konkrétního příběhu jedné podporovatelky současné hlavy státu. 

Z údajů o nepeněžitém bezúplatném plnění, které musí kandidáti před volbami zveřejnit, ovšem vyplývá, že Strana práv občanů dala přes milion korun na výrobu a instalaci reklamních ploch či na dobrovolnické práce a drobné propagační materiály. 

Na shánění podpisů se aktivně podílela i Strana práv občanů.

O kampani současné hlavy státu tedy Veleba nesdělil bližší informace. Na otázku, od jakého momentu vlastně vede prezident kampaň, zřejmě nechtěně sdělil: „Miloš Zeman od vstupu na Hrad, což bylo 8. března před pěti lety, začal absolvovat cesty po republice.“ 

Po námitce moderátora však po chvilce dodal, že si nepřeje, aby jej chytal za slovo. Vysvětlil, že tím měl na mysli plnění Zemanových plánů po nástupu do funkce. Hájil tak pravděpodobně slova samotné hlavy státu, která již dlouho před prvním kolem prezidentské volby avizovala, že nevede žádnou kampaň. 

„Teď už to bude kampaň,“ uvedl Veleba s tím, že se Zeman po zveřejnění výsledků první fáze kampaně rozhodl vyhovět Drahošovu přání setkat se tváří v tvář před televizními kamerami. 

V rozhovoru mimo jiné Veleba několikrát zkritizoval současnou podobu volebního zákona, která určuje limit finanční stránky kampaně. „Je potřeba, aby všichni měli stejné podmínky,“ zmínil potřebu novelizovat volební zákon kvůli financování kampaní jednotlivých kandidátů. Nelíbí se mu, že kandidáti údajně nemají stejné podmínky. 

Narážel tím na to, že Drahoš získal podporu od několika vypadnutých uchazečů o Hrad. Například Michal Horáček mu již poskytl desítky propagačních ploch k libovolnému využití. 

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...