Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za Mynářovu letenku do Číny a zpět zaplatil Hrad přes 90 tisíc korun

Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta ČR. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Celková částka za cestu Zemanových lidí Číny podle vedoucího ředitele odboru legislativy a práva Kanceláře pražského hradu Václav Pelikán zatím není známá. Pro deník MF DNES však upřesnil, že za letenku pro prezidentova kancléře Vratislava Mynáře Hrad zaplatil přes 90 tisíc korun.

„Z prostředků kanceláře byla hrazena letenka koupená pro vedoucího kanceláře prezidenta na cestu do Číny a zpět v celkové částce 93 781 korun,“ uvedl pro deník MF DNES Pelikán, podle něhož lhůta pro vyúčtování celé cesty zatím neuplynula. Dalším účastníkům delegace, v níž byl i prezidentův poradce Martin nejedlý a zástupce společnosti CEFC Jaroslav Tvrdík, prý cestu Hrad neplatil.

„Výdaje spojené s cestou pana Nejedlého Kancelář prezidenta republiky nehradila,“ upřesnil Pelikán s tím, že let nebyl uskutečněn leteckým speciálem, ale linkou. Tvrdík se k placení cesty vyjádřil sám na Twitteru, kde uvedl, že za něj prezidentská kancelář cestu do Číny nehradila.

22.března 2018 v 07:18, příspěvek archivován: 22.března 2018 v 20:04

Je legitimnim pravem pana prezidenta nevedet vsechny detaily. Kancelar prezidenta republiky mi nikdy nic neplatila ani za mne nehradila, a to plati i pro posledni cestu do Ciny.

Delegace se údajně do Číny vypravila proto, aby utišila spekulace, zda je možné, aby vyšetřování Jie Ťien-minga mělo vliv na konání společnosti CEFC China. Tato společnost má v České republice řadu projektů a v zájmu delegace údajně bylo, aby tyto projekty a s tím spojená zaměstnanost lidí nebyly ohroženy. Prezident Miloš Zeman byl prý s výpravou spokojený.

Delegace měla v Číně ověřit informace o osudu šéfa tamější investiční skupiny CEFC Jie-Ťien Minga, jehož kvůli hospodářským deliktům v únoru údajně zadržely čínské úřady. Jeho možné potíže rezonují v České republice o to víc, že je neformálním poradcem prezidenta Miloše Zemana a CEFC má v Česku rozsáhlé obchodní aktivity.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...