15. března 2019 10:47, aktualizováno  12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Masakr v mešitách: Myslel jsem, že tady jsme od těch svinstev daleko, říká poblíž žijící Čech

Střelba v mešitách v novozélandském městě Christchurch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střelba v mešitách v novozélandském městě Christchurch. | foto: Reuters

CHRISTCHURCH/PRAHA Do novozélandského města Christchurch se přestěhoval před osmi lety. Od života na ostrově si třiatřicetiletý Čech Lukáš P. sliboval ideální podmínky pro sportování a také bezpečí. Páteční masakr ve dvou tamních mešitách, během něhož bylo zastřeleno nejméně 49 lidí, jej proto velmi zaskočil.

„Je to poslední místo na zemi, kde bych něco takového čekal. Vždy jsem si říkal, že tady na ostrově jsme od těch svinstev, co se dějí jinde izolovaní,“ řekl serveru Lidovky.cz rodák z Trutnova, jenž nedaleko místa incidentu pracuje.

„Nikdo jsme v tu chvíli nevěděli, jak vážné a velké to je. Chtěl jsem po práci kolem čtvrté hodiny zajít do posilovny, ale celé město bylo úplně vylidněné a posilovna zamknutá i s lidmi vevnitř,“ popsal Lukáš P. situaci ve městě s téměř 400 tisíci obyvatel.

Deans Avenue, jedna z tamních hlavních ulic, byla podle jeho slov obklopená auty. „Všechny školy a většina podniků byly uzavřeny. Rodiče vyzvedávali děti až někdy kolem osmé hodiny. S partnerkou jsme se doma raději zamkli, zapnuli zprávy a sledovali, jak se situace vyvíjí,“ dodal s tím, že v okolí sice nepanuje chaos, ale obavy obyvatelstva jsou patrné.

Ve městě dle něj dosud žádná nevraživost mezi křeštany a muslimy nepanovala. Vyznavači obou náboženství spolu prý vycházejí. „Nový Zéland má jednu z nejpřísnějších imigračních politik na světě, o to méně jsme čekali něco takového,“ uvedl Lukáš P.

Uvnitř žádné ze zmíněných mešit nikdy nebyl. Podle jeho mínění však patří mezi největší stavby tohoto druhu na jižním ostrově země.

Policie motiv činu zjišťuje a vyzvala všechny mešity v zemi, aby zavřely.
Motiv činu zatím není znám.

K tragické události, kterou novozélandská premiérka označila za teroristický čin, došlo v Christchurch před druhou hodinou odpoledne místního času. Několik ozbrojenců vnikli do mešit Al Noor a Linwood v centrální části, které jsou od sebe vzdáleny přibližně čtyři kilometry, a začala střílet. Jeden z pachatelů si čin nahrával a před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující jeho motivaci. Novozélandská policie zatím zadržela tři muže a jednu ženu. Jednoho ze zatčených obvinila z vraždy.

Jeden z útočníků natáčel útok ‚z vlastního pohledu‘.

Jeden z útočníků natáčel útok ‚z vlastního pohledu‘.

Podle aktuálních informací českého ministerstva zahraničí nejsou mezi obětmi útoku žádní čeští občané. V zemi by momentálně měly být více než tři stovky českých turistů.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz