Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na dvou místech na jihu Moravy ještě platí povodňová bdělost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Brno Na dvou místech v Jihomoravském kraji platil i v úterý ráno první stupeň povodňové aktivity značící bdělost. Na Dyji u novomlýnských nádržích a také v Ladné. Na obou místech je hladina i průtok setrvalý. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na obou místech se stupně povodňové aktivity určují podle průtoku, na Nových Mlýnech protékalo v 6:00 celkem 141 metrů krychlových za sekundu, první povodňový stupeň se dosahuje při průtoku 100 metrů krychlových za sekundu, druhý při průtoku 200 metrů krychlových za sekundu. V Ladné se průtok v 7:20 pohyboval na 151 centimetrech za sekundu, povodňové stupně se tam vyhlašují při dosažení stejných hodnot jako na Nových Mlýnech. Obě měřicí místa ovlivňují manipulace vodohospodářů na novomlýnských nádržích.

Hladiny řek a potoků v regionu začaly stoupat kvůli vytrvalým dešťům v úterý a především ve středu minulý týden. Na několika tocích v regionu později platil i třetí stupeň povodňové aktivity, ohrožení.

Když srážky v noci na čtvrtek minulého týdne ustaly, začaly klesat i průtoky v řekách a potocích. V pátek a sobotu se sice déšť, byť s nižší intenzitou, vrátil, opětovný nárůst průtoků a zvyšování hladin vodních toků v regionu to však nezpůsobilo.

Meteorologové pro kraj v úterý předpovídají polojasno až oblačno, v západní části kraje i nízkou oblačnost, která se může ojediněle udržet celý den. Nejvyšší odpolední teploty budou mezi 13 až 16 stupni Celsia, při déletrvající nízké oblačnosti kolem deseti stupňů Celsia.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!