24. května 2019 12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neobvyklá nehoda: na Jižní spojce se srazila armádní houfnice s osobním autem

Samohybná houfnice Dana (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samohybná houfnice Dana (ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Na pražské Jižní spojce se v pátek dopoledne srazila armádní houfnice s osobním vozem. Nikdo nebyl zraněn. ČTK to řekly mluvčí pražské policie Andrea Zoulová a generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Nehoda se stala před 10:30 poblíž sjezdu na Spořilov. Podle Zoulové zablokovala jeden jízdní pruh. Dvořáková uvedla, že s civilním vozidlem se srazila samohybná kanonová houfnice Dana ze 13. dělostřeleckého pluku. 

„Vozidlo sjíždělo z dálnice D1 na Jižní spojku. Mělo dojít k lehčímu střetu,“ řekla. Armádní vozidlo je podle Dvořákové po nehodě odřené. Na vyšetřování střetu se podílela vojenská policie, věc si převzala Policie ČR.

Houfnice patří mezi děla, na rozdíl od kanonů určených k přímé palbě ale střílí nepřímo, po takzvané balistické křivce. Z kanonových houfnic Dana ve výzbroji české armády jich má být 33 zmodernizováno do roku 2020.

Z dopravních nehod armádní techniky je v poslední době zřejmě nejznámější kolize pěti obrněných vozidel Pandur s osobním vozem v Táboře Čekanicích v listopadu 2016. Pandury při ní do sebe vzájemně narazily, oprava armádu stála 95 milionů korun. Tři vojáci dostali pokutu 2000 korun za nedodržení dostatečné vzdálenosti mezi vozidly.

Počátkem května se na Pražském okruhu srazil autobus Vězeňské služby ČR s nákladním autem, které vezlo historické tanky na plzeňské Slavnosti svobody připomínající osvobození města americkou armádou. Vozy začaly hořet. Při nehodě zemřel třiadvacetiletý dozorce, dalších 14 lidí bylo zraněno.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz