16. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Karlově mostě si nesmíte kreslit, tvrdil strážník. Praha se omluvila

Mladíci si kreslili na Karlově mostě, vyhodil je strážník.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladíci si kreslili na Karlově mostě, vyhodil je strážník. | foto: Youtube

PRAHA Chuť kreslit a nevinná provokace skončila absurdní hádkou za účasti městské policie. Ilustrátor Milan Martinec vyrazil s kamarádem na Karlův most, aby zdarma kreslili kolemjdoucí. Jejich nápad však vyústil v incident s místními stánkaři a vyhazovem s tím, že tam nemají co malovat. Mladík hádku zaznamenal a potom, co jeho video viděly desetitisíce lidí, se mu radnice Prahy 1 omluvila.

Martinec s kamarádem se na Karlův most vydali skicovat. S transparentem "Free portraits, 5 minutes" nabízeli kolemjdoucím, že je zdarma namalují a obrázek jim případně věnují. "Jsme ilustrátoři a rádi kreslíme, hlavním důvodem tedy byla touha si zakreslit. Chtěli jsme někam, kde je hodně lidí a logicky nás napadlo právě toto místo. Zároveň vím, co se tam děje, jaké jsou tam praktiky a nemám zrovna v lásce Sdružení výtvarníků Karlova mostu, tak jsme si řekli, že je trochu postrčíme. Rozhodně to byla i provokace, to nepopírám," vysvětlil Martinec serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Během několika minut se ukázalo, že provokace vyšla. Reakce výtvarníků a prodejců ale mladého kreslíře zaskočila. Stánkaři povolali hlídače a pohrozili, že pokud toho dvojka nenechá, zavolají policii. Důvod? Na mostě podle nich nikdo nesmí kreslit, pokud mu to Sdružení výtvarníků Karlova mostu nepovolí. "Musí to projít komisí a hotovo," říká na nahrávce jeden z prodejců.

K dovysvětlení: na Karlově mostě smí skutečně vystavovat a prodávat pouze výtvarníci a prodejci, jejichž díla schválí výběrová komise Sdružení výtvarníků Karlova mostu a dá jim povolení. Za pronájem metru čtverečního pak platí 350 Kč denně, plus 500 korun za čtvrt roku. Na oplátku se sdružení stará o pořádek na mostě, přispívá na udržovaní soch a pořádá různé výtvarné akce.

Podle Martince však členové organizace považují Karlův most za vlastní dojnou krávu a omezují svobody ostatních, což potvrdila i absurdní reakce na jeho skicování. Sám nakonec zavolal strážníka, aby hádku vyřešil. Jenže ten šel překvapivě ještě dál než stánkaři.

Na mostě si podle něj nesmí skicovat ani procházející turista s úmyslem kreslit například sochy. Kdyby se tak jeho tvrzení vzalo do důsledku, od Křížovnického náměstí až po Mosteckou bránu by bylo zakázáno nakreslit byť jen jedinou čárku.

Šokované mladíky potom policista z mostu vykázal. "Čekali jsme, že několik prodejců nám jen něco řekne, vůbec jsme nečekali, že to dospěje až k vyhození policií," diví se ještě dnes Martinec.

Nakonec se odhodlal k protiútoku a nahranou hádku zveřejnil. "Mysleli jsme, že video uvidí několik kamarádů, ani jsme to nějak nešířili. Když to mělo 5 tisíc shlédnutí, napsal jsem k tomu článek, který si k dnešnímu dni přečetlo asi 75 tisíc lidí," popisuje obrovský ohlas, který záznam hádky a článek "O buranství a nesvobodě. A o Karlově mostě" zveřejněný na svém blogu nečekaně vyvolal.

V drtivé většině se mladí výtvarníci dočkali podpory. "Spousty lidí mi napsaly, že nabízejí třeba právní pomoc a projevovaly nám sympatie. Negativních komentářů bylo podstatně méně," říká spokojený Martinec.

Kromě zavěšení videa na sociální sítě se však mladý ilustrátor podělil o nepříjemnou zkušenost i s radnicí Prahy 1 a dočkal se rychlé odpovědi. Místostarosta Daniel Hodek (ČSSD) se postavil na jeho stranu a sdružení se dokonce Martincovi jeho prostřednictvím omluvilo. "Potěšilo mě to a děkuji. Nečekal jsem, že nám dají zapravdu a už jsem řešil, co dál," těší se Martinec z nečekané podpory.

Kreslíře vyhodili z Karlova mostu.

Kreslíře vyhodili z Karlova mostu.

Sám Hodek označil reakci členů sdružení i strážníka za přemrštěnou. "Ti skicující mladíci s sebou měli transparent, což je problém, ale v podstatě je to takové jediné formální porušení předpisů," řekl serveru Lidovky.cz.

Kvůli incidentu se osobně setkal i se členy sdružení. "Vyprávěli mi o tom. Ti mladíci se vedle nich postavili a místní kreslíři, aniž by k tomu měli jakýkoliv pouvoir, šli bránit svá práva, protože mysleli, že jsou narušena. Hlídací služba byla také přehnaně horlivá, pak přišel městský strážník, který se ne příliš úspěšně snažil situaci napravit a nakonec to vyvrcholilo v takovouto nepříjemnost," uznává Hodek.

Sdružení kolem Karlova mostu se ale zároveň zastává, spolupráce s ním je prý  bezproblémová. "Změnit tam něco, by byla cesta do pekel, protože by tam vypukla anarchie. Sdružení výtvarníků spolupracuje dobře, jsou to takoví srdcaři," míní místostarosta. 

Vzkaz místostarosty Prahy 1 Daniela Hodka.

Vzkaz místostarosty Prahy 1 Daniela Hodka.

Jediné, co mu vadí, je úmyslná provokace dvojice, nevýdělečně si podle něj na mostě může kreslit každý. "Já myslím, že je to pro všechny velké poučení. Dostali vysvětlení, aby pochopili, že takto to dělat nejde. Jak můj názor, tak názor sdružení je, že pokud si tam někdo stoupne, nebude provokovat, namaluje obrázek nějaké slečny a ten jí pak věnuje, tak ať si to samozřejmě dělá," ujišťuje Hodek.

Stanovisko sdružení se serveru Lidovky.cz nepodařilo získat, v pátek na čísle uvedeném na webu nikdo nebral telefon, Martinec by si však o hádce s jeho členy rád promluvil. "Kdyby se chtěli setkat, budu souhlasit. Omluvu bych však přijal i přes e-mail," vzkazuje. Vadí mu, že výtvarníci na mostě ani policisté nepřišli s jediným rozumným argumentem, proč si na mostě nesmí zdarma kreslit.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky