Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na konci dubna by podle Blatného mohlo být v nemocnicích kolem 3000 lidí. Nyní se prý vir chová jinak

Ministr zdravotnictví Jan Blatný. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Na konci dubna by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mohlo být v nemocnicích kolem 3000 lidí s covidem-19, z toho 500 z nich ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Denně by mohlo podle modelů přibývat kolem 4000 případů. V minulém týdnu v pracovních dnech přibývalo mezi 10 tisíci a 14 tisíci nových případů denně. V nemocnicích je více než 8000 pacientů hospitalizovaných s covidem.
  17:06aktualizováno  17:48

Počet očkování by podle ministra zdravotnictví mohl v tomto týdnu stoupnout na 60 tisíc až 70 tisíc vakcín denně. Na víc zatím podle něj nejsou vakcíny. „Není to tím, že bychom víc nechtěli, nebo nemohli,“ dodal. Premiér Andrej Babiš (ANO) před týdnem uvedl, že v úterý po Velikonocích by měla kapacita očkování stoupnout na 100 tisíc dávek denně. Dosavadním maximem bylo zhruba 52 tisíc naočkovaných předminulý čtvrtek.

Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, uvedl Hamáček. Varoval před rozvolněním

Situace se ale podle Blatného začíná postupně lepšit. „Pořád je to hodně. Když bych je říkal v říjnu nebo listopadu, považovali bychom je za hrozivá,“ řekl k předpokládaným číslům z modelů vývoje epidemie. Podle něj je v ČR minimálně od poloviny ledna kvůli šíření nakažlivější britské mutace „jiná“ epidemie. „Chová se jinak, je nakažlivější. Je to i vysvětlení toho, proč jsou platná ta nejpřísnější opatření,“ dodal.

Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) funguje protiepidemické opatření, které až na výjimky zakazuje vycestovat mimo okres bydliště. „Nejvíce se situace zlepšila v okresech, kde jsme tu uzávěru zavedli nejdříve,“ řekl.

Policisté budou kontrolovat dodržování karantén a izolací. Od hygieny budou mít seznam jmen

Vliv podle něj měla i na vlnu nárůstu počtu nových případů, která postupovala ze západu republiky na východ. „Poté, co nastala okresní uzávěra, ta vlna nedorazila na Moravu s takovou intenzitou,“ doplnil. Ministr Blatný k tomu dodal, že tato a další data a prezentace jsou součástí informací, které dnes předložil vládě a odeslal i opozici, která o ně žádala a podmínila jimi podporu nouzového stavu. Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli opatřením proti šíření koronaviru o 30 dní.

Zákaz pohybu mezi okresy kromě výjimek jako je cesta do práce, školy či k lékaři, začal v ČR platit od začátku března. Spolu s ním začala platit také povinnost nosit respirátor uvnitř a ve většině venkovních prostor. Uzavřely se také mateřské školy a základní pro 1. a 2. ročníky, které byly do té doby otevřené.

Odměny pro zaměstnance zdravotních ústavů

Na odměny zaměstnancům hygienických stanic a zdravotních ústavů a další náklady dá stát přes 200 milionů korun. Ze státního rozpočtu půjde přes 180 milionů, dalších zhruba 25 milionů přidá ministerstvo zdravotnictví. Vychází to na 30 tisíc korun hrubého na osobu, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády Blatný.

„Jedná se o částku 30 000 korun hrubého, a také refundaci zvýšených nákladů na platy zaměstnanců v souvislosti s proplácením přesčasů a podobně,“ řekl Blatný. „Víme všichni, že jsou to právě zaměstnanci hygienických stanic a ti, se kterými spolupracují, kteří zajišťují trasování a pomáhají koordinovat celé řízení epidemie. Bez nich by situace vůbec řiditelná nebyla,“ dodal ministr.

Pro další zajištění fungování linky pro trasování ze strany hygienických stanic je podle dokumentu nezbytné zajistit 19,1 milionu, dalších 5,8 milionu by mělo jít na zajištění financování dohod krajských koordinátorů intenzivní péče. Tyto peníze bude možné převést z provozních prostředků jednotlivých krajských hygienických stanic, a to formou rozpočtového opatření.

Mimořádné odměny obdržely krajské hygienické stanice a zdravotní ústavy i loni, stát na ně dal 165 milionů korun. U krajských hygienických stanic to tehdy vycházelo na zhruba 50 tisíc korun na osobu.

Autor: