Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Do Prahy se má vrátit další sporný pomník. Radní schválili obnovení sochy Radeckého na Malostranském náměstí

Pomník maršála Radeckého byl odhalen 13. listopadu 1858 na Malostranském náměstí v Praze jako vůbec první pomník tohoto českého vojevůdce. foto: Wikipedie

Praha - Po více než sto letech by se na Malostranské náměstí v Praze mohl vrátit pomník maršála Radeckého. Návrh na obnovení sochy významného rakouského vojevůdce a českého šlechtice v úterý podpořili radní městské části Prahy 1. Pomník tam stál mezi lety 1858 a 1919, jeho návrat Praha 1 plánuje zakomponovat do rozsáhlé rekonstrukce náměstí, která má začít už letos.
  13:51

„Následovat budou jednání s magistrátem, na kterých se bude řešit především nové místo vztyčení pomníku. Před celkovou rekonstrukcí Malostranského náměstí bude také proveden archeologický průzkum a připraví se základy, aby vztyčení pomníku mohlo být začleněno do této rekonstrukce,“ uvedla městská část.

Vizualizace návratu sochy maršála Radeckého na Malostranské náměstí.
Neúcta k vojevůdcům. Pomník rakousko-uherskému maršálu Radeckému byl odhalen na...

O obnovení pomníku maršála Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče  dlouhodobě usiluje město i občanské iniciativy. Nejvíce se pak o jeho znovuvztyčení začalo v roce 2011 zasazovat občanské sdružení Spolek Radecký Praha a před volbami v roce 2018 jeho obnovu slibovala i pražská ODS.

Projekt již podpořila Komise pro kulturu Prahy 1 a následovat mají jednání s magistrátem.

K prvním snahám o obnovení se schylovalo už během protektorátu, ale kvůli neúspěchům nacistického Německa byly plány nakonec pozastaveny. Znovu se o něm začalo veřejně debatovat až na přelomu tisíciletí.

  • Socha Maršála Radeckého na Malostranském náměstí je jedním z nejstarších památníků, který byl jako pocta vojevůdci vztyčen. 
  • Jeho autory byli sochaři bratři Josef a Emanuel Maxovi. 
  • Celá socha pak byla z kovu odlitá Jakobem Danielem Burgschmietem a Christophem Lenzem v Norimberku.

Přesto, že maršál Radecký zemřel před více než 160 lety, jeho postava stále vyvolává rozpory a v diskuzích se střetávají odlišné pohledy na Radeckého úlohu v českých dějinách. I obnova jeho malostranského pomníku byla kritiky chápána jako oslava či očista Habsburků a i z těchto důvodů debaty o jeho opětovném vztyčení probíhají dodnes.

Rakouský maršál Jan Radecký z Radče byl český šlechtic a je považován za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století. Maršálův pomník od profesora Christiana Rubena a sochařů Josefa a Emanuela Maxových byl na Malostranském náměstí odhalen v roce 1858. Stál zde až do roku 1919, kdy byl rozebrán a uložen do Lapidária. Později byl odstraněn i podstavec. Pomník byl původně situován v jihovýchodní části Malostranského náměstí, které však tehdy vypadalo výrazně jinak než dnes.

Opětovné vztyčení maršálovy sochy je obdobné, jako nedávný návrat mariánského sloupu na Staroměstské náměstí. Ohledně jeho obnovy se v Praze vedly léta spory a zastupitelstvo hlavního města návrhy na jeho obnovení dokonce několikrát zamítlo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat