Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Muž se v Praze pokoušel zapálit mariánský sloup. Oheň strážníci uhasili

Strážníci museli řešit požár u Mariánského sloupu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strážníci museli řešit požár u Mariánského sloupu. | foto: Městská policie Praha

Praha  Mariánský sloup v Praze vzbuzuje v řadě lidí emoce. Dvaačtyřicetiletý muž se tak v neděli pokusil na Staroměstském náměstí v jeho bezprostřední blízkosti zapálit oheň. Ten nakonec hlídka uhasila, škoda zatím stanovena nebyla.

Během prvního červnového týdne dokončil sochař Petr Váňa se svým týmem stavbu napodobeniny mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Neuběhl ani měsíc a už se jej někdo pokusil vážnějším způsobem poškodit.

Poblíž pískovcového monumentu se pokusil rozdělat oheň za pomoci hadrů. „Počínání muže si všiml operátor kamerového systému,“ uvedla pražská městská policie na Facebooku.

Strážníci museli řešit požár u mariánského sloupu.
Strážníci museli řešit požár u mariánského sloupu.

Kamerový dozor následně na místo vyslal hlídku, aby situaci prověřila. „Oheň následně uhasila vodou z lahve, kterou měla ve služebním vozidle. Výše škody nebyla zatím určena, sloup byl poškozen od kouře a sazí,“ doplnili strážníci.

Podle záběrů, které se objevily na internetové televizi Mall.tv, bylo dotyčných vandalů více. Za oplocení, které odděluje sloup od zbytku Staroměstského náměstí, vlezly dvě osoby, třetí na ně čekala vně ohraničení.

Ohledně sloupu se v Praze vedly léta spory, několikrát ho zastupitelstvo odmítlo. Váňa celou dobu na soše pracoval. Zastánci obnovy považují dílo za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

„V souvislosti s mariánským sloupem je společnost znepřátelena už od jeho strhnutí v roce 1918, od počátku první republiky. Už tehdy se národ rozpůlil. Kdykoli se o věci spustí diskuze, je velmi živá,“ uvedl pro Lidovky.cz v lednu tohoto roku historik Petr Macek z Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Velké srovnání příjmů v Česku a Evropě: stále jsme platoví otloukánci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Proč Češi berou méně než na Západě? Experti říkají, že vyrábíme s nižší přidanou hodnotou a dodávají, že Německo...

Jak starý je váš pes? Roky psího života se násobí podle velikosti rasy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeden psí rok = sedm lidských. Omyl! Podle amerických vědců zažitá rovnice neplatí. Váš hafan je možná daleko starší,...

Řidiči nadýchají po housce i Birellu. Policie je na výmluvy zvyklá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stačí si dát na benzince k svačině hamburgerovou housku, zapít ji nealko pivem – a při následné kontrole můžete jen...