25. dubna 2019 13:33, aktualizováno  14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na ministerstvu zemědělství a ředitelství Lesů ČR zasahují detektivové z NCOZ

Ministerstvo zemědělství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo zemědělství | foto: ŠJů/Wikimedia

Praha V budově ministerstva zemědělství a na ředitelství Lesů ČR od čtvrtečního rána zasahují policisté z Národní centrály pro odhalování organizovaného zločinu. Razie se totiž podle ministra Miroslava Tomana (ČSSD) týká i státního podniku Lesy ČR za doby působení bývalého ředitele Daniela Szóráda. Policisté ani žalobci zatím žádné bližší informace neposkytli.

„Mohu potvrdit přítomnost policie na ředitelství Lesů ČR v Hradci Králové. Zásah se netýká činnosti současného vedení Lesů ČR,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesy ČR podle ní poskytují policii maximální součinnost.

„Provádíme úkony trestního řízení. Více informací poskytovat nebudeme, neboť podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČTK řekla, že policisté zajišťují důkazy a nikoho nezadrželi. Další informace neuvedla.

Podle deníku MF DNES se vyšetřovatelé zajímají o miliardové dotační programy.

„Netýká se to jenom ministerstva zemědělství, týká se to i Lesů ČR a předchozího vedení Lesů ČR,“ řekl Deníku N ministr Toman. „Policie šetří, ministerstvo spolupracuje. Jedná se o předchozí období. Nechci to víc komentovat,“ uvedl. Konkrétně se podle něj jedná o období předchůdce současného generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda, kterého bývalý ministr zemědělství Jiří Milek odvolal loni v květnu. Szórád vedl miliardový podnik od roku 2014 do roku 2018. Nyní je v čele společnosti Josef Vojáček.

ČTK, Lidovky.cz