Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Osobní vlak se na Domažlicku srazil s lokomotivou: uvnitř zůstal zaklíněný člověk, vrtulníky odvezly šest zraněných

Na nádraží v Kdyni na Domažlicku se srazil osobní vlak s technickým vozidlem. Nehoda se stala ráno po 7:15. Provoz na trati mezi Kdyní a Domažlicemi byl přerušen. foto: ČTK

Kdyně - Na nádraží v Kdyni na Domažlicku se ve středu ráno srazil osobní vlak s technickým vozidlem. Záchranáři ošetřili a převezli do nemocnic 20 lidí, z toho čtyři byli vážně zranění. Dva armádní záchranářské vrtulníky převezly do nemocnic v Plzni a v Praze šest účastníků nehody, další odvezly sanitky. Ve vlaku byl jeden člověk zaklíněný. ČTK to řekli mluvčí záchranářů, hasičů a policie.
  8:13aktualizováno  11:15

VIDEO: Ve správnou chvíli na správném místě. Strážníci zachytili srážku vlaků u Českého Brodu

Podle Drážní inspekce vjel osobní vlak za odjezdové návěstidlo, které bylo v poloze zakazující jízdu. Osobní vlak vykolejil.

Vrtulník z Líní odvezl dva vážně zraněné lidi do plzeňské fakultní nemocnice. Jihočeský vrtulník letěl se dvěma vážně zraněnými pacienty do Motola, řekla ČTK mluvčí záchranné služby Mária Svobodová. „Dalších 16 zraněných bylo ošetřeno a transportováno se středně těžkými a převážně lehkými zraněními do okolních nemocnic Domažlice, Klatovy, Stod a Plzeň,“ řekla Svobodová. Vrtulník z Líní letěl se zraněnými do Plzně dvakrát.

Zdravotnické operační středisko Plzeňského kraje vyhlásilo druhý stupeň trauma plánu. Na místo přijelo sedm vozů zdravotnické záchranné služby, inspektor provozu, vůz pro řešení hromadného postižení osob a vrtulníky.

Případ si převzali domažličtí kriminalisté, evidují jej jako obecné ohrožení z nedbalosti, řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se událost stala v 7:10. „Osobní vlak jedoucí z Klatov do Domažlic projel odjezdové návěstidlo zakazující jízdu, vjel do postavené vlakové cesty pro služební vlak a následně se s tímto vlakem srazil,“ uvedl. Inspekce příčiny a okolnosti mimořádné události zjišťuje.

Poničený vnitřek osobního vlaku, který se 9. září 2020 srazil s technickým...
Poničený vnitřek osobního vlaku. Nehoda se stala ráno po 7:15. Provoz na trati...

Na nádraží se srazil osobní vlak a železniční diagnostická souprava, která se skládá z lokomotivy a jednoho vagonu. „Šlo o střet lokotraktoru, táhnoucího měřicí vůz, a osobního vlaku,“ upřesnil mluvčí hasičů Petr Poncar. Hasiči vyprostili z vlaku jednoho člověka, další čtyři vyvedli a vynesli z havarované soupravy. Pro lidi z osobního vlaku přijel také evakuační autobus hasičů. Drážní hasiči na místo povolali dva jeřáby a podvalník, na který bude naložen vykolejený osobní vlak a následně bude po silnici transportován, řekl Poncar.

České dráhy na twitteru uvedly, že hasiči museli vyprostit strojvedoucího. „Šetření příčin je teprve na začátku, ale zatím vše nasvědčuje, že strojvedoucí ve stanici brzdil,“ uvedly České dráhy.

Provoz na trati mezi Kdyní a Domažlicemi je přerušen. Jezdí náhradní autobusá doprava. Omezení předpokládají dráhy zhruba do 17:00.

Výběr mimořádných událostí na české železnici od začátku července

4. července - V Prosenicích na Přerovsku narazil vlak do trakčního vedení. Cestovalo v něm kolem 150 lidí, nikdo nebyl zraněn. Doprava na hlavní trati mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou stála zhruba od 11:00, provoz byl plně obnoven před 19:00. Vlak stál kvůli avizované poruše na trakčním vedení, poté dostal informaci, že se může rozjet, rozjel se a spadlo na něj v nízké rychlosti trakční vedení. Na vlaku bylo poškozeno sklo a sběrač, proto nemohl pokračovat.

7. července - Dva mrtvé a 24 zraněných, z toho devět se středními a těžkými zraněními, si vyžádala čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u obce Pernink na Karlovarsku. Celkem 15 lidí bylo zraněno lehce a sedm záchranáři ošetřili na místě. Jednou z obětí byl německý státní příslušník. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, zadržela jednoho ze strojvůdců, který ve stanici Pernink nepočkal na protijedoucí vlak.

10. července - V pražských Běchovicích se večer srazil rychlík s osobním vlakem bez cestujících. Několik vagonů vykolejilo, hasiči evakuovali stovky lidí. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Jeden z vlaků jel pro cestující z pendolina, které odpoledne na stejném místě srazilo a usmrtilo člověka. Na trati, která je součástí koridoru z Prahy do Ostravy, jezdily vlaky odklonem, nehoda tak v páteční špičce způsobila komplikace tisícům cestujících.

12. července - Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se dostal odpoledne na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda. Kvůli vyšetřování byl přerušen provoz mezi pražským Radotínem a středočeskými Dobřichovicemi, dráhy tam zavedly náhradní autobusovou dopravu.

13. července - Na trati z Chrudimi do Pardubic projel vlak na červenou. Žádná nehoda se nestala, událost se obešla bez zranění. Kvůli vyšetřování byl provoz na dvě hodiny přerušen.

14. července - Jednu oběť na životě a 35 zraněných si vyžádalo železniční neštěstí, které se stalo večer na hlavní trati z Prahy na Kolín. Osobní vlak City Elefant Českých drah mířící z Prahy do Řečan nad Labem narazil na kraji Českého Brodu do stojícího nákladního expresu. Nehodu nepřežil strojvůdce, který zůstal zaklíněný v kabině.

15. července - Při vjezdu do stanice Medlešice na Chrudimsku večer vykolejil osobní vlak, nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl přerušen až do poledne následujícího dne.

16. července - Rychlík Krušnohor vyjel ze stanice Řetenice u Teplic po nesprávně postavené cestě a poškodil výhybku. Nikomu se nic nestalo. Hasiči evakuovali z vlaku 80 lidí.

22. července - Vlak společnosti Leo Express u Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku projel ráno na červenou a vjel do cesty jiné soupravě stejného dopravce. Oba vlaky zastavily 500 metrů od sebe. Při nehodě nebyl nikdo zraněn a nevznikla ani škoda.

- V Lázních Kynžvart odpoledne vykolejil vlak RegioNova, který projel návěstidlo; oba vozy se dostaly mimo koleje. Zabezpečovací zařízení včas zastavilo na trati dopravu.

11. srpna - Na nádraží v Jihlavě se ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily, nikdo se nezranil. Nehoda způsobila podle Drážní inspekce škodu 7,3 milionu korun.

13. srpna - V Tišnově na Brněnsku vykolejily poslední dva vagony rychlíku Vysočina jedoucího z Prahy do Brna. Vozy se po vykolejení nepřevrátily a událost se obešla bez zranění.

14. srpna - Ve Mstěticích u Prahy ráno vykolejily vagony poblíž železničního přejezdu. Na vlečce ujelo 32 odstavených vozů, z nich sedm vykolejilo. Poškodily osobní auto, sloup trakčního vedení a drážní budovu, takzvané stavědlo. Dva lidé byli zraněni.

16. srpna - Vlakovou dopravu v Praze a okolí kolem poledne zkomplikoval požár měnírny v Malé Chuchli, který způsobil výpadek napájení na pražském hlavním nádraží.

9. září - Na nádraží v Kdyni na Domažlicku se ráno srazil osobní vlak s technickým vozidlem. Podle prvních informací je na místě zřejmě 13 zraněných, z toho nejméně jeden člověk vážně.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat