Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na několika místech v Česku slabě mrzlo. Padaly i teplotní rekordy, u Kořenova naměřili půl stupně pod nulou

Česko

  9:35
Na několik místech v Česku v noci na středu slabě mrzlo, někde padly i teplotní rekordy. Například na Jizerce-rašeliništi u Kořenova na Jablonecku meteorologové ráno naměřili půl stupně pod nulou, přičemž dosavadní nejnižší hodnota pro tento den činila půl stupně nad nulou z roku 2013.
Mrazivé ráno (ilustrační foto).

Mrazivé ráno (ilustrační foto). foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nový rekord má i Rokytská slať na Šumavě, kde teplota klesla na minus 0,2 stupně. Stejný mráz byl i na dalších šumavských stanicích Kvilda-Perla a Březník. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu na facebooku.

Na Kvildě-Perle a Březníku dosavadní rekordy ale překonány nebyly. Na Kvildě byl 21. července dosud největší mráz v roce 1996, teploměr tam tehdy ukázal minus sedm stupňů. Na Březníku to bylo minus 0,5 stupně v roce 2002. Na Rokytské slati dnešní teplota pokořila osm let starý rekord o dvě desetiny.

Poměrně chladno bylo podle meteorologů v zemi i v úterý ráno, nicméně na Jizerce bylo o dva stupně tepleji než ve středu ráno. Meteorologové v úterý avizovali, že v noci na středu mohou být v údolích daleko nižší teploty a některé mrazové kotliny dostojí svému jménu a teploty tam spadnou i pod nulu. Dosud nejnižší červencová teplota v Česku je z 20. července 1996, kdy stanice Kvilda- Perla zaznamenala teplotu minus 7,6 stupně, doplnil ČHMÚ.

Přes den budou teploty v Česku daleko vyšší, podle předpovědi vystoupí na 20 až 24 stupňů a na jihu Moravy až k 26 stupňům. Obdobné horko má být přes den i ve čtvrtek a o víkendu by mohly teploty místy opět překročit tropickou třicítku.

Autor: