Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na novoroční ohňostroj vyrazily tisíce lidí, magistrát pořádá videomapping

Ohňostroj nad Prahou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohňostroj nad Prahou | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Praha přivítala nový rok videomappingem na budovu Národního muzea. Projekci s názvem My, Praha sledovaly v 18:15 i o hodinu později tisíce lidí, které zaplnily celé Václavské náměstí. Poslední projekce následuje od 20:15. Akce nahradila tradiční novoroční ohňostroj organizovaný pražským magistrátem.

Přesto se ale od 18:00 uskutečnil novoroční ohňostroj odpalovaný z bastionu nad parkem Folimanka, nad kterým převzala záštitu Praha 2 a byl financován z veřejné sbírky.

Ohňostroj, který rovněž sledovaly zejména od Kongresového centra tisíce lidí, zkomplikoval dopravu. Vlaky metra podle webu dopravního podniku zhruba půlhodinu po 18:00 nezastavovaly na Vyšehradě kvůli zahlcení stanice a jejího okolí diváky ohňostroje. Davy lidí šly na představení ze stanice Pražského povstání. Ohňostroj byl věnován zesnulým v loňském roce, především zpěváku Karlu Gottovi.

Rovněž po ukončení první projekce na Václavském náměstí davy lidí ucpaly vchody do metra v horní části náměstí. Během každé projekce zároveň policie uzavírá část magistrály u Národního muzea.

O nahrazení klasického ohňostroje videomappingem rozhodl pražský magistrát v srpnu a jako důvod uvedl negativní důsledky pyrotechniky především na zvířata. Tématu dopadů ohňostrojů na zvířata byla věnována i část začátku projekce. Ta byla rozdělena do sedmi obrazů a trvala zhruba deset minut. Zahajoval ji krátký proslov pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Videomapping připravila agentura Art 4 Promotion a město za ni zaplatí necelé dva miliony korun. Agentura uvedla že tématem projekce je „Praha budoucí“. Nevěnovala se tak žádným historickým tématům, cílem tak byla oslava nového roku a předání poselství, že budoucností Prahy jsou především děti.

Videomapping přivítal rok 2020
Pražský magistrát zorganizoval na Václavském náměstí videomapping

Proto se také součástí přípravy novoročního videomappingu staly i stovky dětí ze základních škol v Praze. „Děti od nás dostaly předlohu Národního muzea na velkých čtvrtkách a malovaly, jak si představují svoji Prahu budoucí, svoje město. Vzniklo více než 250 nádherných obrázků. My jsme následně obrázky oživili a jsou tak nedílnou součástí videomappingu,“ uvedla agentura.

Se začátkem nového roku byl také spuštěn videomapping na historickou budovu Státní opery v Praze. Projekce na budovu se bude každodenně opakovat do 5. ledna. Videomapping u Státní opery Praha vždy omezí provoz v jejím okolí. Veřejnosti bude zrekonstruovaná Státní opera po téměř tříleté opravě otevřena 5. ledna.

Ohňostroje byly v minulosti odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě. Ohňostroj na začátku loňského roku připomněl sametovou revoluci a stál 1,7 milionu korun.

Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...