Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na pražské letiště dorazilo 1,1 milionu respirátorů z Číny. Nyní budou převezeny do centrálního skladu

Respirátory z Číny si prohlédli i Jan Hamáček s Andrejem Babišem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Respirátory z Číny si prohlédli i Jan Hamáček s Andrejem Babišem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Na pražské letiště ve čtvrtek před polednem dorazilo letadlo se zakoupenými 1,1 milionu respirátorů. Odpoledne byly převezeny do centrálního skladu do Opočínku u Pardubic a následně budou rozvezeny do krajů, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V sobotu dorazí další dvě letadla z Číny se zdravotnickými pomůckami. V následujících šesti týdnech by pak měla pravidelně přivážet ochranné pomůcky tři letadla týdně.

Česko za čtvrteční zásilku zaplatí kolem 75 milionů korun, dalších osm milionů stál jejich převoz společností China Eastern. Celkově by stát v příštích týdnech měl na nákup zdravotních prostředků vynaložit přes tři miliardy korun.

Hamáček uvedl, že po poledni bude jednat s hejtmany o přerozdělení dodávky. Respirátory budou prioritně předány nemocnicím a zdravotnickým zařízením. Mluvčí Asociace krajů ČR Jana Pavlíková ve čtvrtek sdělila, že ze zmíněných 1,1 milionu respirátorů dostanou přímo kraje 450 000 kusů. „Od ministerstva vnitra bychom měli dostat přehled, jak budou jednotlivé druhy ochranných prostředků pro regiony rozděleny,“ doplnil první místopředseda rady asociace a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (za ČSSD). 

Nové respirátory z Číny.
Přílet letadla z Číny sledovali Andrej Babiš i Jan Hamáček.

Ve čtvrtek dopravené respirátory jsou třídy FFP2. Podle Hamáčka jsou určeny pro zdravotníky, kteří nejsou v přímém kontaktu s nakaženými. „Ty jsou nejvíce používány a nejvíce chybí,“ uvedl ministr. Pro zdravotníky na odděleních, kde budou přímo umísťování nakažení koronavirem, by měly být určeny respirátory vyšší třídy ochrany FFP3.

V sobotu by čínská společnost China Eastern měla přivézt dalších sedm milionů roušek, následně pak obří letoun Ruslan, který si stát zapůjčil na Ukrajině, více než 100 tun roušek, respirátorů a testů na koronavirus nového typu. Dodávku převáženou Ruslanem Hamáček označil za klíčovou, do letadla by se mělo vejít přes 1000 metrů krychlových materiálu. „Tyto zásilky jsou pro nás klíčové a troufnu si říct, že jsme nyní díky nim z nejhoršího venku,“ dodal Hamáček. Letadlo Ruslan chce využít i pro dodávky v příštím týdnu.

Stát plánuje také převoz prostředků, které jako dar zajistila skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Vedle více než stovky tun roušek, respirátorů a testů by mezi nimi mělo být i 50 plicních ventilátorů. Do Česka by podle Hamáčka měly ventilátory dorazit na začátku příštího týdne. Mluvčí Asociace krajů ČR Pavlíková sdělila, že podle Hamáčka má stát smlouvy na celkem 77 milionů roušek, 8,6 milionu respirátorů a další ochranné prostředky.

Stát si rovněž objednal sedm letadel u tuzemské společnosti Smartwings. První dvě odletěla už ve čtvrtek, dosud však stojí na letišti v Novosibirsku, kde měla naplánované mezipřistání. Člen představenstva čínské společnosti CITIC Europe Holdings Jaroslav Tvrdík ve čtvrtek uvedl, že letadla čekají na volné místo na šanghajském letišti, což potrvá nejspíš do neděle. Hamáček k letadlům Smartwings podotkl, že byly plánovány jako nouzové řešení a výhodnější je nyní kvůli rychlosti i množství nákladu využít čínské aerolinky a obří letoun Ruslan.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?