Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na propuštěnou manažerku před branou věznice čekala rodina. Nepustili ji

Případ Taťjany Paraskevičové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Případ Taťjany Paraskevičové | foto: Koláž: Šimon

PRAHA Skoro po dvou letech ve vazbě si byla jistá, že se dostane na svobodu. Ruska Taťjana Paraskevičová už měla dokonce sbaleno a před branou věznice na ni čekala advokátka s rodinou. Česko totiž manažerce viněné ze zpronevěry 5 miliard dolarů udělilo doplňkovou ochranu a soud dokonce rozhodl o jejím propuštění z vazby. Jenže státní zástupkyně se proti rozhodnutí odvolala a vrchní soud jí dal za pravdu. Paraskevičová tak i nadále musí zůstat za mřížemi.

Manažerku, jejíž případ server Lidovky.cz dlouhodobě sleduje, zatkla předloni v květnu na základě mezinárodního zatykače policie v Karlových Varech. Ukrajina žádá o její vydání kvůli údajné zpronevěře pěti miliard dolarů, od loňského srpna o něj usiluje i Rusko. Paraskevičová nicméně tvrdí, že její kauza je vykonstruovaná a politicky motivovaná. (DETAILY KE KAUZE PARASKEVIČOVÉ NAJDETE ZDE)

Začátkem letošního roku byla manažerka zatím nejblíže propuštění z vazby. Když se vedení rezortu vnitra ujal ministr Milan Chovanec (ČSSD), požádala její obhájkyně Marina Machytková o schůzku, aby s ním projednala žádost o doplňkovou ochranu.

"Byla udělena, vydali rozhodnutí a 19. února, kdy nabyla právní moci, jsme požádali o propuštění z vazby. A logicky jsme očekávali, že státní zástupkyně s tím nebude mít problém, protože pokud je někdo pod hrozbou extradice či Interpolu, těžko bude utíkat na území jiného státu. Pozice kdekoliv jinde bude totiž horší," vylíčila Machytková serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Klientku i s rodinou dokonce jela vyzvednout do věznice, ale předčasně. Státní zástupkyně se proti rozhodnutí o propuštění z vazby odvolala s tím, že Paraskevičová by mohla utéct. Krajský soud v Plzni ale rozhodl, že manažerka může na svobodu.

"Ministerstvem vnitra jí byla nyní udělena doplňková ochrana na 12 měsíců, což podle trestního řádu zakládá nepřípustnost vydání k trestnímu stíhání. Soud je přesvědčen, že ve vztahu k dotyčné nadále nelze aplikovat předběžnou vazbu coby zajišťovací institut zásadním způsobem omezující její osobní svobodu,“ odůvodnil rozhodnutí.

Jenže státní zástupkyně se proti němu opět odvolala k vrchnímu soudu opět s odkazem na možný útěk. "Soud jí sice vyhověl, obavu z útěku však ničím neodůvodnil," tvrdí Machytková. Pro její klientku to však znamená jediné: zůstane za mřížemi i nadále. "V Česku je to zřejmě jediná osoba, která sedí s doplňkovou ochranou ve vazbě," diví se právnička.

Situaci navíc její klientka snáší psychicky velmi špatně. "To se těžko popisuje, když už máte sbalený kufr s tím, že jdete na svobodu, navíc jsme na ni čekali už před branou. Ani ve snu jsem si nepředstavovala, že by někdo tu věc mohl vnímat negativně, že by mohla utéct," popisuje Machytková rozčarování.

Není to navíc poprvé, kdy se plzeňský krajský a vrchní soud v kauze Paraskevičové neshodly. První loni rozhodl o nepřípustnosti jejího vydání na Ukrajinu kvůli informacím ministerstva zahraničí o porušování lidských práv, vrchní soud nicméně jeho rozhodnutí zrušil. Postačila mu ukrajinská garance, že manažerka nebude vystavena hrubému zacházení.

PŘÍPAD PARASKEVIČOVÁ

  • O případu Taťjany Paraskevičové informoval server Lidovky.cz poprvé v loňském roce. Bývalou vrcholovou manažerku tehdy zadržela česká policie během léčebného pobytu v Karlových Varech a soud na ni uvalil vazbu na základě mezinárodního zatykače, kterým je stíhána za vytunelování kazašské banky BTA a zpronevěru 5 miliard dolarů. 
  • Přestože trestný čin měla Paraskevičová spáchat v Kazachstánu, o její vydání žádá od roku 2012 Ukrajina, v červnu 2013 podalo oficiální extradiční žádost i Rusko. Zůstává však otázkou, zda Česká republika Paraskevičovou vydá (VÍCE K PŘÍPADU ČTĚTE ZDE). 
  • Organizace zabývající se ochranou lidských práv (Amnesty International, Český helsinský výbor, Otevřený dialog) shodně tvrdí, že případ má politické pozadí a za obviněním Paraskevičové ve skutečnosti stojí účtování kazachstánské vládní moci s opozicí. Paraskevičová totiž úzce spolupracovala s opozičním vůdcem Muchtarem Abljazovem, stejně jako Alexandr Pavlov (bývalý člen Abljazovovy ochranky) či Muratbek Ketebajev (člen Abljazovovy strany Alga!). Oba byli obviněni z přípravy teroristických útoků, oba jsou ve stejné situaci jako Paraskevičová: nacházejí se v zemích EU (Španělsku, resp. Polsku) a hrozí jim extradice.
  • 9. dubna 2013 podala Taťjana Paraskevičová žádost o poskytnutí politického azylu v ČR. Dokud azylové řízení běží, nemůže ministr spravedlnosti ČR extradici schválit.
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...