27. července 2017 7:26, aktualizováno  8:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na severu Čech hrozí záplavy. Povodňové ohrožení platí pro řeku Smědá

Takto se rozvodnila řeka Smědá v roce 2011 (archivní snímek z obce Raspenava). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takto se rozvodnila řeka Smědá v roce 2011 (archivní snímek z obce Raspenava). | foto: MAFRA

PRAHA Na severu Čech ve čtvrtek silně prší, hrozí rozvodnění hlavně menších toků v Královéhradeckém a Libereckém kraji. Vyplývá to z výstrahy, kterou ráno vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Déšť bude zeslabovat až během dopoledne. Řeka Smědá v Předláních na Liberecku překročila po 06:30 stav povodňového ohrožení. V regionu od 01:00 silně prší, déšť zeslábne až během dopoledne.

Výstraha před vydatným deštěm platí až do čtvrtečních 11:00 pro Náchodsko, Rychnovsko a Trutnovsko v Královéhradeckém kraji a pro Jablonecko, Liberecko a Semilsko v Libereckém kraji. „V Čechách se vyskytuje pás trvalého deště, který jen zvolna postupuje k východu,“ sdělili meteorologové.

Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ostatní sledované toky v kraji jsou zatím na normálním stavu, meteorologové ale varovali před rozvodněním menších toků ve většině Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Smědá byla ještě krátce před 06:00 na normálním stavu, ale od 06:00 do 06:50 její hladina stoupla o téměř půl metru. „V posledních hodinách se v severních Čechách vyskytuje trvalý déšť. V Jizerských horách spadlo 40 až 60 milimetrů srážek za posledních šest hodin,“ oznámili meteorologové. Zmíněných 60 milimetrů srážek představuje 60 litrů vody na jeden metr čtvereční. Stanice na Poledních kamenech naměřila za 24 hodin bezmála 73 litrů na metr. Extrémní srážky hlásí podle informací z Povodí Labe téměř všechny stanice v Jizerských horách.

„Žádné vážné problémy zatím voda v kraji nezpůsobila, hasiči na Frýdlantsku jsou ale v pohotovosti,“ řekla ve čtvrtek mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Podle informací z Višňové zaplavila voda louky v Předláncích zhruba do výšky 30 centimetrů. „Hasiči aktivovali protipovodňová opatření, připraveno mají 200 pytlů s pískem, polovinu už rozvezli,“ řekla Štrauchová. Z domů ale zatím vodu čerpat nemuseli. Na záplavy jsou tamní hasiči zvyklí, v Předláncích se Smědá vylévá několikrát do roka při silných deštích. Po povodni v roce 2010 tam na ochranu domů postavili protipovodňovou hráz s čerpadly.

Již kolem 05:00 ČHMÚ vydal výstrahu před vydatným deštěm, která platí pro většinu Libereckého a Královéhradeckého kraje až do čtvrtečních 11:00.

Meteorologové doporučují lidem, aby sledovali vývoj počasí ve sdělovacích prostředcích nebo na webu ČHMÚ, a podle aktuální situace se pak připravili na možné záplavy.

Mezi 01:00 a 04:00 podle nich pršelo nejvíce ve Frýdlantském výběžku, kde během této doby spadlo téměř 30 milimetrů vody, tedy 30 litrů na metr čtvereční. „Déšť zde bude slábnout až během dopoledních hodin, podle modelových předpokladů a radarových odhadů by zde mělo spadnout ještě dalších 15 až 30 milimetrů srážek,“ oznámil ČHMÚ.

Kvůli silnému dešti se mohou rozvodnit hlavně menší toky, a to až na druhý stupeň povodňové aktivity ze tří. „Jedná se zejména o toky Smědá, Lužická Nisa a Kamenice. Na toku Smědá v měrném profilu Bílý Potok byl již krátce překročen první stupeň povodňové aktivity, kvůli trvalému dešti zde očekáváme opětovný vzestup na první nebo druhý stupeň,“ uvedli pracovníci ústavu. Před 05:30 byly ještě všechny sledované toky v Česku podle webu ČHMÚ na normálním stavu, po 06:00 ale hladina Smědé v Předláncích na Liberecku vystoupala až na druhý stupeň, tedy povodňovou pohotovost.

Voda může podle meteorologů podemlít krajnice cest či mosty. Řidiči by si měli dávat pozor i na takzvaný aquaplaning, tedy ztrátu přilnavosti pneumatik na mokré vozovce, a při silném dešti snížit rychlost.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz