Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Extrémní srážky nás už nečekají. Situace na řekách se uklidnila

Česko

  8:40aktualizováno  9:22
PRAHA - Po čtvrtečních vydatných deštích, které zasáhly hlavně Prahu a část středních a západních Čech, se situace na řekách uklidnila. První povodňový stupeň - bdělost - platila v pátek ráno už jen na Klabavě v Nové Huti na Rokycansku. Kolem 8:30 se i tam vrátila řeka k běžnému průtoku, vyplývá z aktuálních informací hydrologů. Nejvíc napršelo v pražském Radotíně.

Prahu zasáhly extrémně prudké deště. foto:  František Vlček, MAFRA

V pátek v 07:00 vypršela výstraha Českého meteorologického ústavu na povodňovou pohotovost, která platila v Praze, okresech Beroun a Praha-západ ve Středočeském kraji a Plzeň-jih a Rokycany v Plzeňském kraji. Meteorologové v nejbližších dnech už nečekají žádné extrémní srážky, silné bouřky ani jiné mimořádné výkyvy počasí. Začátek letních prázdnin bude provázet chladnější počasí s teplotami kolem 20 stupňů a občasnými přeháňkami.

Část středních Čech zasáhly extrémní srážky. Voda komplikuje dopravu a pršet má dál

Ve čtvrtek se přes západní polovinu Čech přehnal vytrvalý a vydatný déšť, který komplikoval dopravu, zaplavil sklepy a komunikace, zvednul hladiny některých řek. Podle údajů na webu ČHMÚ pršelo nejvíc v Radotíně, kde spadlo více než 100 milimetrů srážek, což znamená 100 litrů vody na metr čtvereční. Tak vydatně v hlavním městě pršelo podle odborníků naposledy před povodněmi v roce 2013. Přes 80 milimetrů srážek naměřili ve Stodůlkách, hodně pršelo také v Nezvěsticích na Plzeňsku či Strašicích na Rokycansku.

Daleko více technických zásahů museli v postižených oblastech řešit hasiči. Například jen v Praze vyjížděli ve čtvrtek v souvislosti s deštěm k 77 případům, z toho 54krát čerpali vodu a třináctkrát odstraňovali popadané stromy, informoval mluvčí hasičů v metropoli Martin Kavka. Nejvíc práce měli právě v Radotíně, kde přetékala hráz rybníka.

Na druhý povodňový stupeň vystoupala říčka Kocába ve Štěchovicích a první stupeň bdělosti platil na dalších místech. Odpoledne pak postupně přestalo pršet a během noci a rána se rozvodněné toky vrátily zpátky k běžnému průtoku.

Cestující jezdící vlakem mezi Prahou a Berounem či dál na Plzeň musí v obou směrech ještě i v pátek počítat s omezením a mírným zpožděním. Kvůli poškozené trati, na níž se u Černošic sesunul svah, jezdí vlaky mezi Radotínem a Dobřichovicemi jen po jedné ze dvou traťových kolejí sníženou rychlostí a v úseku Dobřichovice - Řevnice sníženou rychlostí. Mezi Karlštejnem a Berounem je zavedena náhradní autobusová doprava, informují České dráhy na svém webu. Pracovníci Správy železniční dopravní cesty v pátek budou odstraňovat zeminu, kterou voda naplavila na trať. Omezení má skončit v pátek v poledne.

Autor:

Mohlo by vás zajímat