Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na Staroměstském náměstí proběhla po 400 letech znovu poprava 27 českých pánů. Krev ale tentokrát netekla

Poprava 27 českých pánů na Staroměstském náměstí. foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
PRAHA - Staroměstské náměstí v Praze si 21. června připomnělo 400 let od popravy sedmadvaceti českých pánů po Bílé hoře. Spolek Rytíři Koruny České pod záštitou Prahy 1 připravil program na počest památky popravených. Zahrnoval šermíře, jezdce na koních i kata Mydláře.
  19:06

Akci na začátku uvedla historička Marie Koldinská svou přednáškou, která divákům přiblížila historický kontext doby. Na rekonstrukci popravy se podílelo přes 120 účinkujících včetně jezdců na koních, vlajkonošů či bubeníků.

Poprava 27 českých pánů na Staroměstském náměstí.
Poprava 27 českých pánů na Staroměstském náměstí.

Programem diváky provedla fiktivní postava Historie v podání herečky Terezy Bebarové. Jedné z hlavních rolí v podobě prokurátora Přibíka Jeníška z Újezdu se ujal Václav Vydra.

Rekonstrukci popravy, která měla co nejvíce odpovídat tehdejším událostem, udělila městská část záštitu proto, že ji považuje za vhodnou formu připomenutí takto klíčového momentu českých dějin.

památku 27 popravených představitelů stavovského odboje si asi sto lidí připomnělo i v chrámu svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí. Účastníci piety položili k pamětní desce na náměstí několik věnců. 

„Jsou to pro nás mučedníci, kteří své životy položili za svobodu, za vlast. Na to bychom neměli zapomínat,“ řekl patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta. Církev patřila spolu s Kostnickou jednotou, potomky popravených na Staroměstském náměstí a s dalšími historickými spolky k pořadatelům pietní akce. 

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) popravu 27 předních účastníků stavovského povstání označil za „krvavý vykřičník českých dějin“. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že mnohé důsledky vln nucených emigrací, které české země po bitvě na Bílé hoře a v dalších následujících obdobích potkaly, pociťujeme dodnes. Ve svém proslovu rovněž zmínil, že „v dnešní době je to jen na nás, jakým směrem se bude naše země ubírat, na rozdíl od převážné většiny tehdejších obyvatel českých zemí“.

Exekuce tří pánů, sedmi rytířů a 17 měšťanů podle historiků upevnila vládu Habsburků na českém trůně a odradila potenciální opozici od jakékoli formy odboje. Dlouhodobými důsledky stavovského povstání, Bílé hory i popravy byla dědičná držba české královské koruny v rukou Habsburků dalších téměř 300 let či rekatolizace spojená s emigrantskou vlnou. Po bitvě na Bílé hoře a exekuci na Staroměstském náměstí odešla ze země velká část šlechty a městské inteligence a nekatolická náboženství byla postavena mimo zákon.

Památku popravených na Staroměstském náměstí připomíná pamětní deska a 27 křížů vyznačených v dlažbě na chodníku.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat