Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spadlá střecha, voda na silnicích i polámané stromy. Hasiči kvůli bouřkám hlásí stovky zásahů

Česko

  8:04aktualizováno  9:44
Brno - Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na pondělí a v pondělí ráno, zejména na jižní Moravě a Vysočině a také ve středních Čechách. Odstraňovali spadlé stromy a větve, čerpali vodu ze sklepů a zaplavených komunikací a čistili zanesené kanalizace. Distribuční firma eg.d ze skupiny E.ON evidovala ráno 25 poruch na vedení vysokého napětí a přibližně 9000 domácností s omezením dodávek elektřiny, hlavně na jižní Moravě.

Bouřky a vítr působily škody už v pondělí odpoledne, Jihomoravský kraj zasáhly asi nejvíc. Jihomoravští hasiči do pondělních 21:00 zasahovali u 242 událostí souvisejících s počasím, přes noc se počet zvýšil na 270.

„V noci již další události téměř nepřibývaly a jednotky řešily následky odpoledních bouřek,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. „V Dolních Bojanovicích na Hodonínsku, kde jsme čerpali vodu ze zatopených sklepů, garáží a domů, byla naše činnost ukončena kolem 03:00 ráno. Za pondělní ráno evidujeme kolem 20 událostí, přibývat začaly až po 06:00, zatím spíše na východ od Brna,“ dodal.

Firma eg.d měla ráno na jižní Moravě omezenou dodávku elektřiny u 4800 odběratelů. „Složitá situace zůstává na Hodonínsku, kde bouřky způsobily výpadky už v pondělí večer,“ uvedl mluvčí společnosti Roman Šperňák. Na Vysočině bylo ráno bez proudu asi 600 domácností v okolí Jihlavy, v pondělí večer bylo v kraji v jeden okamžik bez dodávek až 7000 odběrných míst.

Hasiči kvůli bouřkám evidují v Olomouci už více než dvě desítky výjezdů....
Hasiči kvůli bouřkám 21. června 2021 v podvečer evidovali v Olomouci už více...

Hasiči na Vysočině měli kvůli bouřkám od pondělního odpoledne víc než 70 zásahů. Spadlé stromy odstraňovali například v Golčově Jeníkově nebo v Osové na Žďársku. Odčerpat vodu ze sklepa ráno vyjeli do Mladoňovic na Třebíčsku. „Všechny události, u kterých jsme v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění,“ uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Středočeští hasiči od půlnoci do 08:00 zasahovali u 35 událostí souvisejících s deštěm a bouřkami. Převážně odklízeli stromy spadlé na komunikace, řekla ČTK jejich mluvčí Dagmar Zemanová. V Praze hasiči odstranili dva stromy, které se kvůli podmáčení vyvrátily do ulice. „Bouřka Prahu tentokrát nepotrápila,“ napsali na twitteru.

Před silnými bouřkami, které může doprovázet přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití, varovali meteorologové. Výstrahu pro všechny české kraje a Vysočinu vyhlásil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na období od půlnoci do pondělních 10:00. 

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...