Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konvičkovci vjeli na Staroměstské náměstí jako islamisté a stříleli. Vypukla panika

Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do... | foto: ČTK

V centru Prahy řádili falešní islamisté. V rámci manifestace odpůrců islámu se účastníci převlékli za příslušníky Islámského státu, vjeli na Staroměstské náměstí v džípu, mávali vlajkou Islámského státu a stříleli slepými náboji. Na náměstí vypukla panika, lidé se vyděšeně schovávali v budovách.

Akci ukončila policie, informoval server iDNES.cz. „V rámci představení, které proběhlo při tomto shromáždění, došlo k použití rekvizit v podobě replik zbraní. Účastníci zřejmě pouštěli efekty a ze zbraní stříleli buď slepými náboji či se jednalo o airsoftové zbraně. Představení vyvolalo v daném místě paniku a my jsme ve spolupráci s úředníkem magistrátu hlavního města Prahy ukončili tuto produkci,“ informoval server iDNES.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Pořadatelem akce byla Iniciativa Martina Konvičky, shromáždění probíhalo na Staroměstském náměstí od 14 hodin. „Zatím jsem v péči policie,“ sdělil serveru Lidovky.cz v 16.40 Martin Konvička.

O deset minut později si Konvička akci pochvaloval. „Jsem naprosto spokojen s tím, jak si to užili, jak aktéři, tak i většina diváků,“ řekl Konvička. ROZHOVOR S MARTINEM KONVIČKOU SI PŘEČTĚTE ZDE:

Martin Konvička (uprostřed) si dává po akci, při níž vyděsil desítky lidí, pivo...

Martin Konvička (uprostřed) si dává po akci pivo na Staroměstském náměstí.

Policie nyní zjišťuje, zda při akci nebyl spáchán trestný čin šíření poplašné zprávy, řekl Hulan. Policie podle něj proto vyzvala osm lidí k podání vysvětlení na služebně. „Výzvě vyhověli neprodleně,“ doplnil mluvčí. K podání vysvětlení byli vyzváni i svolavatelé, z nichž jedním je podle informací na webu pražského magistrátu Martin Vítek.

Vykřikovali Alláhu akbar a stříleli do vzduchu

Podle svědků vjel po 14. hodině na Staroměstské náměstí Konvička na velbloudu. Za ním jeli na džípu lidé převlečení za bojovníky Islámského státu, v rukou drželi makety samopalů, mávali vlajkou Islámského státu, vykřikovali hesla jako Alláhu akbar (Bůh je velký) a z maket zbraní stříleli do vzduchu.

Za šíření poplašné zprávy až dva roky vězení

Policie věc šetří jako trestný čin šíření poplašné zprávy. Toho se dopustí ten, který úmyslně způsobí nebezpečí znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje nepravdivou poplašnou zprávu. Pachatelé by mohli skončit ve vězení až na dva roky. Znění deliktu v trestním zákoníku konvičkovci zřejmě naplnili, protože způsobili na Staroměstském náměstí paniku a vyděsili stovky turistů. Trestní právo však postihuje jen nejvážnější činy, které nelze vyřešit jinými cestami, například pokutou za přestupek.

Na místě, kde se zdržují stovky turistů, vypukla panika. Lidé prchali a skrývali se v okolních budovách. Akci předčasně ukončila policie.

„Rozbrečela jsem se. Policie tady vůbec nebyla, začali střílet z velkých pušek jakože do lidí a všichni utíkali,“ řekla serveru Lidovky.cz stánkařka, která prodává na náměstí trdelník.

Lidé se ukrývali do restaurací, někteří vběhli i do kuchyní

Lidem, kteří přihlíželi, protiislámský aktivista Konvička říkal a snažil se i názorně předvádět, jak by vypadala země „pod muslimskou vládou“. Sekundovali mu muži s nalepenými plnovousy v dlouhých hábitech. Konvička vykřikoval, že se zavřou vysoké školy, budou se pálit knihy, ženy budou bičovány a kamenovány. Že jde o divadlo, nemuselo být kolemjdoucím jasné a také jeho aktéry na to někteří z nich upozorňovali.

Policejní mluvčí Hulan uvedl, že podle svědeckých výpovědí lidé, kteří nevěděli o představení, vnímali střelbu jako reálné nebezpečí, reálný útok a snažili se náměstí opustit a schovat se, kde to bylo možné. Někteří prý vbíhali do okolních restaurací, a dokonce i jejich kuchyní.

Ve chvíli, kdy se chystali předvádět popravu zajatce, policie akci ukončila. Někteří z turistů byli vystoupením šokováni a byli velmi překvapeni, že se v České republice na veřejném prostranství může podobná věc odehrát. „Já jsem z Belgie a říkám vám, že je to velmi nebezpečné,“ řekl jeden z nich.

Příspěvek uživatele Toma Zavorky na sociální síti Twitter.

Iniciativa Martina Konvičky si vybrala záměrně 21. srpen, kdy si lidé v Česku připomínají invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Konvička proti muslimům a islámskému náboženství ostře veřejně vystupuje několik let.

Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do...
Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do...

Úředníci hlavního města happening „Okupanti obsazují Prahu“ povolili. Policisté před zahájením akce účastníkům zkontrolovali rekvizity. „Zbraně nejevily žádné známky závad. Policisté nedošli k názoru, že by jejich držením mělo docházet k jakémukoliv protiprávnímu jednání,“ řekl Hulan.

„Zda bude zahájeno trestní řízení či nebude je zatím otázka. Vyšetřování je v prvopočátku,“ dodal Hulan.

, ,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...